We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Malatya’dan yükselen ve işitilmesi gereken gönül yangıları..

4 0 0
16.05.2022

Malatya’daki 3 günlük gezim sırasında duyduklarımın, dinlediklerimin, gördüklerimin doğru olduğuna inandıklarımdan bir kısmını burada okuyucuyla paylaşmak istiyorum. Bütün doğruları tesbit etmek veya yazmak iddiasında değilim ama, yazdıklarım, doğru olduğuna kanaat getirdiklerimdir.

Önce şu noktayı belirteyim ki, dünkü yazıda da belirtmeye çalıştığım üzere Malatya BŞ Belediyesi, şehrin merkezinden bir hayli uzakta olsa da, Orduzu mıntıkasında güzel bir Fuar Merkezi ve alanı oluşturmuş..

14-15 Mayıs günleri Cumartesi ve Pazar’a rastladığından, -hele de dün, sabahtan akşama kadar- çok şiddetli yağmura rağmen, oldukça yoğun bir halk ilgisi vardı.

-Ama, hemen her Kitab Fuarı’nda yaşanan bir sahne var ki, onun da üzerine bir nebze de olsa durmak gerekiyor.. İsimleri kamuoyunda pek duyulmayan ve amma sosyal medya mecralarında belirli genç kesimleri arası irtibatlarla desteklendiği anlaşılan bazı ‘yazar’larının kitaplarının imzalatılması konusunda, çoğu 20 yaş altında yüzlerce- binlerce gencin oluşturdukları ve saatlerce süren ‘imzalatma’ kuyruklarının sosyo-politik sebeblerinin dikkatlice tahlil edilmesi gerekiyor herhalde.. Çünkü, bu binlerce gencin bazılarının kitablarına baktım.. O binlerce arkadaşlarının mesajlarındaki bazı cümlelere de yer verildiği ve o gençlerin de bundan tatmin olup, o kitapları ‘ortaklaşa yazdığımız bizim kitabımız’ diye sahiplenip, satın aldıkları anlaşılıyordu.

Bu ve benzeri durumların sosyo-psikolojinin anlaşılmasının gerekliliği ve sadece ‘Z nesli’ denilip geçilmemesi gereken bir konu olduğunu hatırlamakta fayda olsa gerek..

Fuar dışında ise, evvelki gün Birlik Vakfı’nda, merhûm Sezaî Karakoç ve merhûm Muhammed İqbâl’in tefekkür ve san’atları ve de san’at anlayışları üzerinde yapılan iki saati aşkın sohbetten ayrı olarak, dün de şehrin merkezindeki Boğaziçi Vakfı’nda, ekseriyetini........

© Haksöz


Get it on Google Play