We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Biz, mazlûmlardan yana olmayı inadına sürdürmeliyiz!

5 1 0
13.05.2022

Üniversitede okuyan bir genç, evvelki akşam şöyle diyordu:

Marmaray’ metrosunda, Kartal-Pendik taraflarındayken, tipik bir ‘laik-sosyetik kadın’, yanımda oturan ve -Suriye’li olduğunu düşündüğüm bir anne ve çocuğuna- küstahça, ‘Sizin oturma hakkınız yok, kalkın oradan!.’ diye zorbaca emredince, o yavru ve annesi, yüzlerinde beliren acı tebessüm ve eziklik duygusuyla, hemen kalkacak oldular ve ben çocuğun elinden tutup, ‘Oturun! Kalkmayın..’ deyince, o kadın da sonra oradan uzaklaştı..’

Evet, bir genç kardeşin bizzat yaşadığı bir sahne..

Dün akşam üzeri, 19.00 civarı, Fatih Câmii’nin yakınında, Fevzipaşa Caddesi üzerindeki otobüs durağında 40-50 kadar yolcu, belediye otobüsü bekliyor.. O saatlerde bu kadar yığılma tabiîdir. Çünkü, farklı yerlere gidecekler için, oradan 6-7 hattın otobüsleri geçiyor..

Genç bir sosyetik kız, orta yaşlı iki hanımın, ‘Beklemekten ayaklarımıza kara su indi..’ şeklindeki yakınmalarına hemen cevabı yapıştırıyor: ‘Açtılar kapıları, aldılar bu kadar göçmeni.. Olacağı buydu..’

Ona hemen orada, ‘Hanım kız, biz 40 yıl öncelerde, bu saatlerde taa Sultanahmed taraflarından buralara otobüs yokluğundan ve trafik tıkanıklığından dolayı yürüyerek gelirdik ve o zaman, İstanbul’un nüfusu 6 milyon civarındaydı, göçmen konusu da yoktu.. Şimdi ise, trafik o zamanki kadar kilitlenmiyor ve otobüsler de geliyor..’ diyeceğim, ama, anlıyorum ki, o gibi tipler otobüs duraklarında çingar çıkarmak için, ‘tetikçi’ olarak tutulmuşlar..

İçimden ‘Lahavle..’ çekerek teğet geçiyorum..

Son zamanlarda sosyal medyada öyle haberler üretiliyor ki, her olumsuzluk neredeyse ‘Sığınmacılar’ denilen kesime nisbet ediliyor.. Sonra anlaşılıyor ki, öyle bir şey yok!..

Yani, bu konuda valilikler ve güvenlik birimleri, çok daha hızlı hareket etmeli ve halkımız aydınlatılmalı..

Hatırlayalım.. 2-3 sene önceydi, güney illerinden........

© Haksöz


Get it on Google Play