We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Kur’an’da “Kendilerine Allah’tan Başka” İfadesi

9 5 5
17.01.2019

Kur’an’da “kendilerine Allah’tan başka” ifadesi, ikisi Mekki ve diğer ikisi de Medeni olmak üzere dört surenin birer ayetinde geçmektedir. Bu yazıda söz konusu ayetler, içlerinde bulundukları surelerin iniş sırasına göre ele alınacaktır.

Hakikati kavrama konusunda görmek ve duymak iki önemli nimettir. O nimetleri cennete götürecek yola gitmek değil, salt oyun ve eğlence için kullananlar, yaptıklarının hesabını verecektir: “Onlar yeryüzünde (Allah'ı) âciz bırakacak değillerdir; kendilerine Allah'tan başka (yardım isteyecekleri) dostları da yoktur. Onların azabı kat kat olacaktır. Çünkü onlar (gerçekleri) ne görebiliyor ne de kulak veriyorlardı.” (Hud 11/20). Allah, dinine aykırı hareket edenleri azaba uğratacağını belirtmesine ve bu azabı engelleyecek herhangi bir güç olmamasına rağmen, insanların bir kısmı şeytanın izinden gitmekte ve eninde sonunda hesap vermeyeceklermiş gibi yaşamaktadır. Ayette inkârcıların azaplarının “kat kat” oluşundan söz edilmesi, onların salt inkârla yetinmeyip diğer insanları da batıl yolda peşlerinden sürüklemelerinden dolayıdır.

Doğal afetlerin bir kısmı, insanların işledikleri kötülüklerin cezası olarak gelir: “Bunlar, günahları yüzünden suda boğuldular, ardından da ateşe sokuldular ve o zaman kendilerine Allah'tan başka yardımcılar da bulamadılar.” (Nuh 71/25). Birbirine........

© Haksöz