We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Zap düşerse Barzan düşer(mi)?

2 1 0
13.05.2022

Belki dikkatlerden kaçıyor bilemiyorum ama Türkiye’nin Zap mıntıkasında yürüttüğü Pençe Kilit Operasyonu, zaten gergin olan KDP - PKK ilişkilerini daha da germiş görünüyor. Yapısal anlamda; örgütlenme modelleri, mücadele biçimleri, siyasal anlayışları farklı olduğu için doku uyuşmazlığı yaşayan bu iki yapının beri tarafta ortak bir coğrafyada ve aynı ideolojik temelde (Kürt Ulusalcılığı) mücadele yürütmelerinin beraberinde getirdiği rekabetten kaynaklanan güncel/fiili sebepler var.

Her ne kadar bu rekabet ve çekişme doksanlı yılların ortalarında fiili çatışmaya kadar varmış ve her iki taraftan yüzlerce kişi yaşamını yitirmiş olsa da gerek Irak devleti nezdinde, gerekse uluslararası hukuk boyutuyla yasal meşruiyete sahip bir ev sahibi olarak Irak Kürdistanını yöneten KDP ile bölgedeki sarp dağlarda fiili bir durum yaratarak mevzilenen ve küresel egemen güçlerin terör listesinde bulunan PKK arasında uzunca bir süredir sessiz bir uzlaşı söz konusuydu. Bu sessiz uzlaşının artık sürdürülemez olduğunun ilk işareti Zinê Wertê hadisesinde ortaya çıkmıştı.

Arap Birliği, Suriyeli Muhalifleri Tanıdı

Zap kampı; Türkiye sınırına yakın, elverişli arazi yapısı ve Türkiye, İran ve Irak üçgeninde bulunduğu için geçiş kolaylıkları sağlaması bakımından PKK açısından Kandil’den sonraki en stratejik bölge. Türkiye’nin yürüttüğü Pençe – Kilit Operasyonu hali hazırda bu bölgede yoğunlaşmış.

Çözüm Süreci sona erdikten sonra Türkiye “güvenlik merkezli” politikalarına geri döndü. İçeride PKK’nin eylem yapma kapasitesini büyük oranda örseledikten sonra aynı kararlılıkla Irak’ın kuzeyinde de operasyonlarına devam etti. Denilebilir ki Türkiye 80’li yılların ortalarından itibaren oralara sayısını hatırlayamadığımız müteaddit kereler operasyon düzenledi, bu son operasyonlardan bir şey çıkar mı? Türkiye’nin o bölgelere birçok kara ve hava harekâtı düzenlediği doğrudur ama 2018 Mart ayından itibaren yürütülen operasyonların mahiyeti öncekilerden çok farklıdır. PKK kamplarının bulunduğu bölgelerin tümüne yakın civar yerlerde kalekollar inşa edilmiş, örgütün manevra kabiliyetini sınırlayan; SİHA’ların gözetimi ve yerine göre hedef belirleyerek kullanılması gerçekten de PKK’nin hareket kabiliyetini çok fazla daraltmış.

Zinê wertê hadisesinden beri PKK’nin askeri &sivil tüm kuruluşları (HDP dâhil) ağız birliği içerisinde KDP’yi ve dolayısıyla Barzani ailesini bu işten sorumlu tutmaktadır. Genel anlamda yapılan suçlamalar: KDP’nin Türkiye’ye istihbarat ve lojistik sağladığı, Kürtlüğe ihanet ettiği, kendilerinin Kürdistanı korumak amacıyla orada bulundukları, kendileri olmasa Türkiye’nin orayı işgal edeceği vs.

PKK cenahından yapılan telkin, tehdit ve değerlendirmeler; Kürtler arasında bıraküji (kardeş savaşı)nin kötü bir........

© Haksöz


Get it on Google Play