We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

İran’ın Erbil saldırısı ve İsrail’le savaşın psiko-patolojik arka planı

6 2 25
16.03.2022

13 Mart günü saat 01 sıralarında Kürdistan Federe Bölgesinin Başkenti Erbil’de iki ayrı mahalleye füze saldırıları gerçekleşti.

IKBY Hükümetine bağlı Terörle Mücadele Birimi (CT); Erbil’i hedef alan saldırıda 12 balistik füzenin kullanıldığını ve füzelerin Irak dışından, ülkenin doğu sınırından fırlatıldığını açıkladı. “ülkenin doğu sınırı” esasında İran’ı ima ediyordu. Nitekim bu haberlerden birkaç saat sonra İran Devrim Muhafızları (IRGC) yaptığı yazılı açıklamayla saldırıyı üstlendi. Açıklamada, Saldırının hedefinin İsrail Mossad’a ait 'Stratejik Merkez' olduğu belirtildi.

İki gün sonra ise İran Sipahiler Ordusu bir bildiri yayınladı. Bidiride; İsrail'in Irak'taki üslerinin nokta vuruşu yapan füzelerle hedef alındığını, İsrail'in her saldırısına daha güçlü ve daha yıkıcı misillemelerde bulunacakları ifade ediliyordu. Hızını alamayan Kudüs Gücü Komutanı İsmail Kani ise ‘Bir zamanlar Nil'den Fırat'a slogan atan cani Siyonist rejim, şimdi o kadar aşağılanmış ki, geceleri korkarak ve titreyerek uyuyorlar. Uyandıklarında işgal altındaki toprakların bir kısmını kaybedeceklerinden endişe ediyorlar’ dedi.

Irak Kürt Federe Bölgesi yetkilileri ise saldırıyı sert bir dille kınayarak bazı sivil yerleşim yerlerinin hedef alındığını, saldırıda K24 Televizyonu ile Kar Group CEO'su iş insanı Şeyh Baz Kerim Berzenci'nin evinin isabet aldığına dair görüntüleri paylaştı.

Hatırlayınız, 8 Ocak 2020’de Ukrayna Uluslararası Havayolları’na ait Boeing 737 tipi uçağı Tahran İmam Humeyni Uluslararası Havalimanı’ndan havalandıktan kısa bir süre sonra İran Hava Savunma Birimi tarafından “ABD füzesi” zannedilerek düşürülmüş, İran’lı yetkililer ise uçağın teknik arıza sebebiyle düştüğü yönündeki ısrarını günlerce sürdürmüştü.

Saldırıda isabet alan ‘ev’in gerçekten Mosad........

© Haksöz


Get it on Google Play