We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Yanlış karar Yargıtay'dan döndü

8 0 0
29.06.2022

Pınar Gültekin'i öldüren Cemal Metin Avcı'ya verilen haksız tahrik indirimi, tepkiye neden olmuş ve yasal anlamda tahrik indirimi konusunda düzenleme yapılması gündeme gelmişti. Gültekin’i öldüren Avcı’ya haksız tahrik indirimi uygulayarak 23 yıl hapis cezası veren mahkemenin gerekçeli kararında yer alan, “Avcı'nın Gültekin'i yakmasının eziyet suçu değil, cesedi ortadan kaldırmaya yönelik bir eylem olduğu" cümlesi yürekleri yeniden dağladı.

Pınar Gültekin cinayetine ilişkin verilen kararın hemen ardından Yargıtay Ceza Genel Kurulu, Özgecan Aslan cinayetine ilişkin kararını verdi.

Mersin’in Tarsus ilçesinde bindiği minibüste tecavüz girişiminde bulunulup direnince öldürülüp, elleri kesilen ve daha sonra da diri diri yakılarak öldürülen 20 yaşındaki Özgecan Aslan’ın katil zanlıları minibüs şoförü Ahmet Suphi Altındöken ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmış ve daha sonra cezaevinde öldürülmüştü.

Özgecan Aslan’ı öldürürken yanında olan arkadaşı Fatih Gökçe ile ilgili Tarsus 1. Ağır Ceza Mahkemesi 24 yıl hapis cezası vermişti.

Fatih Gökçe ile ilgili verilen kararı Yargıtay 1. Ceza Dairesi bozmuştu. Bozma gerekçesinde Fatih Gökçe’nin atılı suçlamayı reddettiğine dikkat çekilerek, Özgecan Aslan’ın yanan cesedi üzerinde herhangi bir delile rastlanmaması vurgulanmıştı. Bozma gerekçesinde şu görüşler savunulmuştu: “Sanıgın, üzerine atılı bulunan suçlamayı inkar ettiği, diğer sanık Ahmet Suphi'nin soruşturma aşamasında kollukta, Cumhuriyet savcılığında ve Sulh Ceza Hakimliğinde alınan ifade ve savunmalarında, sanık Fatih'in maktüleye cinsel saldırıda bulunduğuna ilişkin herhangi bir iddia ve beyanda bulunmadığı, maktülenin cesedi üzerinde yapılan........

© Habertürk


Get it on Google Play