We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Metin Feyzioğlu: "Çoklu Baro mezhepçi, etnikçi barolar türetecek!"

57 33 10
30.06.2020

AK Parti’nin Türkiye Barolarıyla ilgili hayata geçirmek istediği "Çoklu Baro" fikri epeydir tartışılıyordu…

Parti içerisinden de bu fikre sıcak bakmayan pek çok hukukçu olduğu için bu değişikliğin gerçekleşmesi pek mümkün görünmüyordu...

Bana göre…

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın koronavirüs salgını ile mücadeleye ilişkin yayımladığı cuma hutbesine istinaden Ankara Barosu'nun yaptığı açıklama olmasaydı eğer bu adım da atılmayacaktı…

Yani "Çoklu Baro"yu öngören yasa değişikliğinin meclise gelmesinde en büyük etken Ankara Barosu'nun Diyanet İşleri Başkanlığı ile giriştiği polemik oldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dün yaptığı açıklamaya göre düzenleme bugün TBMM’ye getiriliyor…

Cumhur İttifakı ortağı MHP’nin bu konuda aksi bir tavrı olmaz ise Türkiye, dünyada bir ilke imza atacak ve adaletin en önemli sac ayaklarından biri olan savunmanın birliği bozulacak.

ÇOKLU BARO SADECE 3 BÜYÜK İLDE OLABİLİR!

Taslağa göre 5 binden fazla avukat bulunan illerde asgari 2 bin avukatla baro kurulabilecek artık.

Bir ilde birden çok baro bulunması halinde avukat bunlardan birine kayıt yaptıracak!

Sayısal olarak sadece Ankara, İstanbul ve İzmir’i kapsayacak bu tasarının adli tatilin başlayacağı 20 Temmuz’dan önce yasalaşmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Bu gelişme üzerine söz konusu tartışmanın kilit isimlerinden biri olan Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu’nu aradım dün.

Uzunca bir görüşme yaptık.

Her ne kadar Ankara, İstanbul ve İzmir başta olmak üzere birçok ilin baro yönetimiyle çekişmeli bir ilişkisi olsa da, Feyzioğlu da "Çoklu Baro" fikrine karşı bir isim.

BU TÜR "ÇOKLU BARO" DÜNYADA İLK OLACAK!

"Karşıyım ve yanlış buluyorum… Çünkü endişeliyim… Çoklu sistem mezhepçi, etnikçi, marjinal baroların türemesine yol açacak bir sistemdir. Ve dünyanın da hiçbir yerinde böyle bir sistem yoktur. Sadece İngiltere’de çoklu baroya benzer........

© Habertürk