We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

HDP’nin kapatılması kime yarar kime zarar?

172 6 0
23.06.2021

Anayasa Mahkemesi (AYM), Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın Halkların Demokratik Partisi'nin (HDP) kapatılması istemini içeren iddianamesini kabul etti.

İddianamenin oy birliğiyle kabul edilmesiyle, 15 Ekim 2012'de siyaset yaşamına başlayan HDP için kapatma davası süreci resmen başlamış oldu.

Tabii bu davanın değerlendirmesinde iki boyut var.

Birincisi -ki bana göre en önemli boyutudur- siyasi sonuçlarıdır.

İkincisi ise hukuki…

Dün yazıdan önce hukuki boyutunu değerlendirmesi için anayasa hukukunda etkin isimlerden biri olan Galatasaray Üniversitesi'nden Profesör Dr. Necmi Yüzbaşıoğlu’nu aradım.

Yüzbaşıoğlu’nun bu davayla ilgili yaklaşımını aynen aktarıyorum;

“Top Anayasa Mahkemesi’nde… AYM elindeki delillere göre odak haline geldiğini görürse 'kapatma' kararı verecek. Görmezse de muhtemelen; 'hazine yardımından yoksun kalma' kararı verebilir. Bunun yaptırımları bellidir Anayasa’da. O delillerin takdiri Anayasa Mahkemesi üyelerinin işidir artık. Bu yüzden ben bir değerlendirme yapmayı doğru bulmuyorum. Evet kamuoyu önünde, TV’lerde filan bunlar tartışılıyor ama doğru şeyler değil. Çünkü HDP kapatma davası şu an görülmekte olan bir davadır ve bu davayla ilgili kamuoyu önünde; 'Şöyle oldu, böyle oldu, kapatılmalıdır' filan mealinde yorumlar yapılması da Anayasa'ya aykırıdır. Görülmekte olan bir davanın yasama organlarında dahi görüşmesi yapılamaz diyor Anayasa'nın 136. maddesinde. Mahremiyet diye bir kavram vardır. Şu anda bu kavrama aykırı bir durum var ortada. Görülen bir davayla ilgili her şeyin konuşabildiği mecliste dahi konusu edilemezken, televizyon kanallarında hukukçu ya da değil fark etmez insanlar nasıl yorum yapabiliyor, anlayabilmiş değilim.

Ayrıca... ‘Masumiyet Karinesi' diye bir şey vardır hukukta. Elimizde delil yokken, kuru sıkı konuşmak, ekranlardan, köşelerden ahkam kesmek, karar mercii imiş gibi yargıda bulunmak mahkeme üyelerinin etki altında, baskı altında kalmasına neden olabilir. O yüzden ben bu tür yorumlara girmiyorum. Kimsenin de girmemesi gerektiğini düşünüyorum. Tartışmaları bir kenara........

© Habertürk


Get it on Google Play