We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Bundan iyi anlatılamazdı

42 2 0
23.09.2021

Üsküdar Validebağ Korusu’nda yaşananlar herkesin malumu.

Üsküdar Belediyesi, Anadolu yakasının 1’inci derece Doğal ve Tarihi Sit Alanı statüsünde yer alan Validebağ Korusu’na sabah saatlerinde polis eşliğinde inşaat hafriyatı döktü.

Hem koruda hem sosyal medyada protestolar da başladı ve devam ediyor. Kimi eleştirilerde konu AK Parti’nin belediyecilik anlayışına da getiriliyor. Ancak konuşanların, yazanların hiçbiri 63 yaşındaki Karadenizli kadının söylediği kadar açıklıkta meseleyi anlatamıyor.

İşte ben o kadının önünde saygıyla eğiliyorum.

Çünkü belediye ekiplerine karşı kurulan barikata katılan ve polis tarafından darp edilen kadının o tatlı Karadeniz şivesiyle Validebağ Korusu’na yapılan kötülüğe isyan ederken kullandığı ifadeler beni çok derinden etkiledi.

Ben de sözü fazla uzatmadan aynen aktarıyorumum Karadenizli o yiğit kadının ifadelerini;

“32 senedir tanıyorum ben burayı. Bu toprak akacak gidecek. Bugün bir yağmur yağsın alıp götürecek. Yazık günah bu insanlara. Polisin bir tanesi arkama vurdu. Çok ağrıyor. Ben 63 yaşındayım. Hayatımda ben hiç dayak yememişim. Bir tanesi de 'sen buradan çık korona olursun' diyor. "Ben niye korona olacağım' dedim, 'korona sen olursun' dedim". Evelallah bizi koruyor. Ben burada 32 yıllık mahalle sakiniyim. Poşu diyorlar, ben paçavramı taktım, vazifemi yaptım, şimdi yürüyorum. Doğa doğa kalacak, doğayı öldüremezsin. Bak şimdi bunun altında kaç türlü yaşayan canlı var. Sen molozları getirdin buraya sabahleyin. Bir kamyonun içi moloz doluydu. Molozun ne işi var burada? Mutfağın evyesi bile vardı kamyonun içinde. 'Güzel olacak' diyor. Tabii ki senin açından güzel olacak, sen AK Partilisin. Ben Cumhuriyet çocuğuyum. Biz Atatürkçüyüm. Ben bu vatana Atatürk çocuğu yetiştirdim. O olmasaydı, biz olmayız, tamam mı? Bu vatan onun bize bıraktığı emaneti var oldukça koruyacağız evladım. Sizler de inşallah gelen nesli inşallah Cumhuriyet nesli yetiştirirsiniz. Bu vatana sahip çıkın. Demin ben polise de aynı dedim…"

Bir kez daha; “Çok........

© Habertürk


Get it on Google Play