We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Sıcak Bölge'den panik notları-88 (Yeni normalde restoranlar)

46 4 1
02.07.2020

Restoran işiyle mutfağından, yemeğin yenildiği salonun düzgün çalıştırılmasına kadar tüm boyutuyla yıllardır nerdeyse profesyonel çizgisine yakın duran biçimde ilgiliyim. Konu hakkında kitapları, yazıları yeni trendleri hep takip etmeye çalışıyorum.

Yıllar önce Mr. Gurme takma adıyla restoran eleştirileri yazdığımdan daha sonra Habertürk TV'de yine aynı adla bir program da yapmış olduğumdan konuya ilgimi hep güncel tutmaya da çalıştım.

Artan rekabet, yeni yemek alışkanlıkları ve müşterinin daha da seçici olması ve kolay beğenmemesi nedeniyle restorancılık işi zaten zor bir süreçten geçmekteydi.

Örneğin New York piyasasında yeni restoranların kapanıp tekrar açılma hızına ve yeni restoran oluşturmanın korkunç maliyetine bakarsanız bu sektörün ne kadar da zorlanmış olduğunu görebilirsiniz. New York piyasası için geçerli olan zor şartlar İstanbul piyasası için de aynen geçerli...

Zaten zor bir süreçten geçmekte olan sektörü bir de virüs salgını dönemi şartları fena halde vurdu.

Potansiyel müşteri zaten dışarıda yemeğe çıkmaya korkar hale geldi. Restoran sahipleri ise eğer kapalı alanda yemek servisi yapacaklarsa yerine getirmeleri gereken yeni şartların güçlüğü ve ek maliyeti altında ezilmeye başladılar.

Yiyecek içecek sektörü tarım sektörü açısından tedarik zincirinde hayati konuma sahiptir ve bu nedenden dolayı da ülke ekonomisi içinde çok önemli yere sahiptir.

Ayrıca çalıştırdığı personeli ile istihdama katkısı da büyüktür.

Turizm sektörünün yiyecek-içecek sektörü düzgün olmazsa olamayacağı da barizdir.

Bu nedenle dünyanın yeni normali şartlarında bu sektörün geleceği hakkında iyi düşünmemiz gerekiyor. Ve eğer yapabilirsek de restoranlarımızın geleceğini kurtarmaya katkısı olacak diyaloğa da açık fikirleri geliştirmeye çalışmalıyız.

İlk önce global düzeye bu sektörde yaşananları ve oluşmaya başlayan yeni trendleri anlamaya çalışmalıyız ki ülkemize yönelik bazı öneriler üzerinde düşünmeye başlayabilelim.

1- Normalleşme süreçleri yaz dönemi şartlarına denk geldiğinden birçok restoranın eğer imkanı varsa açık havada servise başlamaları tavsiye ediliyor.

2- Bizim turistik bölgelerimizde bu imkan çoğu restoranda var. Ama İstanbul’da açık hava servisine geçebilmek o kadar kolay değil.

3- Geçiş döneminde bir çok restoran eve servis işine geçerek ayakta kalmaya çalıştılar.

4- Ama geleneksel restorancılıktan eve servis yapan restorana dönüşmek o kadar kolay da değil.

5- Bir defa müşterinin çoğunluğu alışıldığı gibi artık telefon açıp eve yemek ısmarlamıyor. Bizim........

© Habertürk