We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Romana hazırlanmak

61 2 4
22.10.2020

Yaklaşık iki yıldır gündelik yazı dışında yazarlığımı deneme fikri kafama oturmuş durumda.

Yazı yazarak yaşamaya çalışanların çoğunda olduğuna inandığım bir duygu olmalı bu.

Anlayacağınız bir roman yazma arzum var.

Konusunun ne olacağını henüz bilmiyorum. Gerçi aklımda bazı fikirler var ama şu ana kadar hiç biri beynimi yazmaya başlayacak kadar ateşleyemedi.

Neyse yazmaya girişme sürecinde yaşanılan acı ve tereddütleri size anlatıp son derece şahsi olan bir deneyim ile zamanınızı alma niyetim yok.

Bunun yerime bir roman yazmaya hazırlığın neleri içermesi gerektiği üzerine genel gözlemler yapacağım. Bunun benim gibi içinde yazmak ateşi bulunan herkese gerektiğinde yardımı olsun istiyorum.

Romanın konusunu ve yapısını oluşturmadan önce her yazı işinde olan kişinin içinde bulunduğu coğrafyanın yazı gelenekleri ve eğer bir roman yazmak istiyorsa ülkesinde romanın tarihi hakkında bir fikri olmalı.

Yazınızın sizin dışındaki koşullar ile belirlenmesini gerektiğini söylemiyorum tabii ki ama altyapı olarak bilmeniz gerekenleri söylüyorum sadece.

Her yazar içinde bulunduğu kültürel ortamı ve bir parçası olmaya çalıştığı gelenekleri de bilmeli muhakkak diye düşünüyorum.

Türk roman tarihinin dönemleştirilmesi hakkında ben Berna Moran’ ın üç ciltlik ’Türk Romanına Eleştirel Bir Bakış’ çalışmasında kullandığı metodoloji ve dönemleştirmeye bağlıyım.

Yani 1950’lere kadar romancılığımızda Batılılaşma ve bunun beraberinde getirdiği Doğu-Batı ikilemi veya sorunsalı belirleyici olmuştur.

Türkiye Cumhuriyeti’nin gelişimiyle, sınıfsal çelişkilerin ilk önce kırsalda, köylülükte, daha sonra şehirlerde belirgin olmasıyla birlikte 1950 sonrasında romanlarda sınıflaşma ve sınıf çatışmalarının aldığı biçimler ve bunların hayatlara etkileri romanların an konusunu belirlemeye başlamıştır.

Daha sonra bu süreçte iki tarihte kırılmalar yaşandı.

Bunun ilki 12 Mart darbesiydi. Sınıflaşma ve sınıf çatışması sorunsalı içinde romanlarını yazmaya çalışan yazarlar bu darbe döneminde büyük darbeler yediler.

Ancak 1970’lerde dünya sosyalist hareketi hala daha canlı olduğundan ve hala daha bir gelecek umudu verebildiğinden bu darbeyle gelen ağır yenilgi bu ekolü ortadan kaldıramadı.

Aksine darbeyle gelen baskı ve zulüm sınıfsallaşma sürecinde baskıya karşı direniş ve bundan........

© Habertürk


Get it on Google Play