We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Mehter nihayet sustu

171 2 0
25.06.2019


Yaklaşık 20 yıldır devletin resmi politikalarıyla semirtilip geliştirilen vasatın hakimiyetinin biraz aşılması, vasatın biraz da olsa üzerine çıkılması umudu sonunda doğdu.
Türkiye’de kültürel dengelerin yeniden yerine oturması bu yaygın ve güçlü vasat istibdadının yıkılması zaman alacaktır ve bu zor bir süreç olacaktır.
Çünkü bu ülkede vasatı tutturanların her konuda, bu ister siyasette olsun ister kültür veya bilimde, yükselebilmesi devlet politikası olarak desteklendi.
Sonunda bazılarınca bir hasret duyulduğuna inandığım çöl ortamı, genlerinde ciddi bir Akdenizlilik kültürü taşıyan bu ülkeye, hiç yakışmasa da, yaratılmıştı.

***

Türkiye şu anda siyasetinde adeta bir rock yıldızının doğmasını izliyor, siyasetteki çöl ortamı çoktan yeşillenmeye başladı bile.
Ben Ekrem İmamoğlu’nın siyasi kariyerini Cameron Carpenter’in müzik kariyerine benzetiyorum.
Carpenter org kilisesi ile verdiği konserlerde öylesine yıldızlaştı, bu aletle mümkün değil yapılamaz denilen sesleri konserine taşıdı ki, bunlar onu kilise orgu dünyasının rock yıldızı konumuna yükseltti.
İmamoğlu da çok kısa sürede CHP denilen siyasi vahayı ve Türk demokrasisi denilen çölleştirilmiş alanı yeniden canlandırdı. Bir anlamda o Türk demokrasisinin rock yıldızı halinde şu an.
Umudum siyasette başlayan bu yeşillenmenin, yeşilin maviye kavuşmasının, ilerde çöle dönüştürülmeye çalışılan tüm Türkiye’ye bir sahil kasabası havası........

© Habertürk