We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Zatürre, grip ve korana aşısı ve toplumdaki aşı kaosu

9 5 0
10.09.2020

Bir dönemlerin ünlü sağlık magazincilerinin başlattığı ‘aşı karşıtlığı’ modasının balonu pandemiyle birlikte söndü.

Ama bu defada tam tersi oldu, pandemiyle birlikte aşı karşıtlığı modası, o aşıyı bulabilme paranoyasına dönüştü.

Son günlerde sürekli felaket tellallığı yapan Dünya Sağlık Örgütü’nün aşı ile ilgili açıklamaları da bu işe tuz biber ekti, paranoyayı körükledi.

Korona aşısı bulamayan insanlar biraz da sosyal medyanın desteğiyle grip, zatürre aşısına hücum etti. İnsanlar aşı kuyruğuna girdi, stoklar tükendi, aşı bulunamaz oldu, artık insanlar aşı için rezervasyonla kabul ediliyor.

Her gün, grip ve zatürre aşısı olmalı mıyım, nereden bulabilirim gibi onlarca telefon alıyorum. Arayanlar sadece hastalar değil, yaşlılar değil, her kesimden her yaştan.

Ama işin garibi, yıllarca aşıyı savunan, aşı karşıtlarını çok ciddi eleştiren ben de, tam da bu noktada aşılara muhalif eğilimler başladı.

ZATÜRRE AŞISI KORONADAN KORUR MU?

Öncelikle bilinmeli ki zatürre aşısı koronadan korumaz.

Zatürreye yani akciğerde pnomöniye neden olan pnömokok bakterileri için üretilmiş aşının koronavirüsün neden olduğu akciğer enfeksiyonuna karşı koruyucu etkisini gösteren bilgi yok.

COVID-19 olmuş bir hastada zatürre aşısının hastalığın iyileşme süreci üzerine olumlu etkisi olduğunu gösteren bir çalışma da yok.

İkinci önemli nokta mevcuttaki zatürre aşıları farklı pnömokok tiplerinin neden olduğu pnömonilerin tamamında etkili değil, ancak bir bölümünde etkili. Yine de tamamı olmasa da zatürre aşısı toplumda en yaygın görülen pnömoni tipleri için koruyucu. Bu nedenle risk gruplarında ve yaşlılarda önemli.

Ayrıca hastalık sırasında ek olarak ortaya çıkabilecek süper enfeksiyonu yani COVID-19 a eklenebilecek bir ilave bakteriyel pnömoniyi engelleyebilir.

Bu nedenle 60 yaş üstü kişiler, kalp yetmezliği olanlar, diyabetliler, kronik böbrek ve karaciğer hastalığı olanlar, KOAH ve diğer akciğer hastalığı olanlar kesinlikle zatürre aşısı olmalı.

Ancak hiçbir sağlık sorunu olmayan çocukların, gençler hatta orta yaş grubunun mutlaka aşı olmasına, aşı bulma kuyruklarında beklemesine gerek yok.

GRİP AŞISI BU YIL MUTLAKA ŞART MI?

Griple ilgili gözden kaçırmamamız gereken önemli bir nokta var.

COVID-19 salgını geçen........

© Habertürk


Get it on Google Play