We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Pandemide yasaklar neden etkili olmuyor?

25 5 5
24.10.2020

Geçen haftaki “Dünya pandemi politikaları ve yasaklarını tartışıyor” yazısı birçok kesimden farklı tepkiler aldı.

Bir bölüm okur yazıdan sonra teşekkür etti, “Pandeminin başından bu yana ilk kez rahat bir nefes aldık, evde sürekli hapis kalma endişemiz azaldı” dediler. Bu korku sarmalından artık çıkıyor olduğumuza dair inancımız arttı” diye mailler aldım.

Diğer bir bölüm okurdan da -ki bunlar ağırlıklı olarak meslektaşlarımdı- farklı eleştiriler aldım. “Pandemiyi hafife almak, insanları rahatlatmak doğru değil, hastaneler dolu, hasta sayısı Mart-Nisan aylarında bile olmadığı kadar fazla, insanlar da gevşerse, disiplin bozulursa salgını kontrol etmek mümkün olmaz” dediler.

Meslektaşlarım haklı.

Pandemi kontrolden çıktı, başlangıcından bugüne hiç olmadığı kadar yaygın.

Sağımızda solumuzda yakın çevremizde insanlar hastalanıyor, çoğu hastaneye yatmıyor ilacı verilip evine gönderiliyor. Salgın artık tıpta sürü bağışıklığı dediğimiz bir çizgiye doğru gidiyor.

Bakanlığın bu kadar uğraşısına rağmen, karantina uygulamalarına, seyahat kısıtlamalarına rağmen, medya kanallarından her gün yapılan uyarılara rağmen salgın neden kontrol altına alınamıyor?

İşte tam da tartışılması gereken nokta burası.

Ülke olarak artık pandemi politikalarının yeniden değerlendirilmesi ve tartışmaya açılma zamanı geldi diye düşünüyorum.

TOPLUM PANDEMİYİ NASIL ALGILIYOR

Pandemiden sonra toplumda iki farklı kesim insan grubu oluştu.

Birinci gruptaki insanlar kurallara tam uyan kesim, bu kesimdeki insanlar evde kapalı, zorunlu olmadıkça evden dışarı çıkmıyor, çıkarsa maskesiz adım atmıyor.

Markete kimselerin olmadığı saatlerde gidiyor. Alışveriş arabalarının kolunu temizlemeden tutmuyor. Satın aldığı yiyecekleri silip yıkamadan içeri almıyor.

Elinden dezenfektanı düşürmüyor, dokunduğu her şeyi temizliyor, yıkıyor. Obsesif.

Eve gelen tüpçü, sucu her yabancıyı potansiyel hastalık taşıyıcısı olarak görüyor, kuşkuyla bakıyor. Aileden birileri gelmeye kalkınca huzursuz oluyor. Sürekli endişeli.

Virüs bulaşır korkusuyla doktora hastaneye gitmiyor, tahlillerini, kontrollerini pandemi sonuna erteliyor.

Gazete ve televizyonda sadece pandemi haberlerini........

© Habertürk


Get it on Google Play