We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

İstanbul bu fırsatı kaçırmamalı!

10 0 0
22.06.2019

İstanbul gibi dünyanın sayılı bir mega kentinin ciddi bir eksikliği var.

Bu şehrin diğer ülkelerdeki çok daha küçük kentlere göre en önemli eksiği büyük ölçekli bir kongre ve fuar merkezinin bulunmayışı.

16 milyonluk İstanbul, en fazla 5 bin civarında kişiye hizmet verecek bir kongre kapasitesine sahip. O da sadece Lütfi Kırdar Kongre Merkezi ve civarındaki salonlarla birlikte ancak bu kapasiteye ulaşabiliyor.

Dünya büyük ölçekli kongre organizasyonundaki sınıflamaya göre bu kapasite çok yetersiz.

Kongreler bilim insanlarının; fuarlar ticaret, sanayi ve iş insanlarının buluştuğu bir arena. Bilim insanları çalışmalarını, araştırmalarını sunar, iş insanları ürünlerini sunar, ticari bağlantılarını sağlar.

Kongre ve fuarlar ayrıca ev sahibi ülkenin tarihi ve coğrafi dokusunu görmek, yemek kültürünü, geleneklerini öğrenmek için iyi bir fırsat sağlar. Bu nedenle bir ülkede kongre düzenlenmesi çok önemlidir.

BÜYÜK KONGRENİN TANIMI

Genel olarak organizatörler kongre ve fuarları kapasite açısından dört gruba ayırıyor.

Katılımın en fazla 2 bin kişi olduğu küçük ölçekli olarak kabul ediliyor. Orta ölçekli kongreler iki bin kişi ile 5 bin kişi arasında katılımın olduğu kongreler. Büyük ölçekli kongreler 5 bin ile 20 bin arasında katılımcının olduğu, mega kongreler ise 20 bin kişinin üzerinde katılımcının olduğu kongreler olarak alınıyor...

Amerika’da en sıradan bir şehirde bile mutlaka 25-50 bin kapasiteli bir kongre merkezi bulunur, biraz daha büyük şehrinde 100 bin, Miami gibi daha turistik bölgelerde ise bu ölçekli kongre merkezleri birden fazla sayıda bulunur.

Bir süre önce katıldığım Amerikan Diyabet Kongresi (ADA) 25 bin kişinin üzerinde katılımın olduğu bir kongre merkezinde, 4 bloktan oluşan kongre merkezinin sadece 2 bloku kongreye açılmıştı.

Sadece Amerika’da değil Avrupa’nın bütün önemli metropollerinde de en az 20-25 bin katılımcıya hizmet verebilecek kongre merkezi var. Sadece öyle Paris, Berlin, Barcelona'da değil Viyana, Stockholm, Budapeşte gibi daha küçük şehirlerde bu büyüklükteki kongre merkezlerine sahip.

İstanbul gibi bir mega kentin........

© Habertürk