We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Belçikalı bilim insanlarından gelen bildirge: Koronayla ilgili tüm önlemleri durdurun

21 0 14
07.10.2020

Doğru mu, Yanlış mı?

Birkaç gün önce Belçikalı 394 tıp otoritesi ve 1.340 sağlık profesyoneli, Belçika hükümetine hitaben bir bildirge yayınladı.

Bildirge, çok ciddi ve titiz hazırlanmış, belli ki üzerinde oldukça tartışılmış, kanıtlarla desteklenmiş bir uyarı.

Çoğu kez göz ardı ettiğimiz, atladığımız ve yeterince tartışmadığımız gerçekleri dile getiriyor.

Belçikalı uzmanlar bu bildirgede dünyada SARS- CoV-2 virüs salgını ile alınan katı önlemler konusunda endişelerini ortaya koyuyor.

Mevcut kriz yönetiminin pandeminin seyriyle tamamen orantısız hale geldiğini, yarardan çok zarara neden olduğunu söyleyerek gereksiz alınan birçok önleme son verilme çağrısında bulunuyor.

Bildiride bazı gerekçeler bana göre çok haklı ve üzerinde düşünmemiz gerek, bazı gerekçeler de bizim ülkemizin gerçekleriyle uyuşmuyor ama tartışılması gerekir.

Bildirgedeki satır başlıkları özetle şöyle:

SIKI İZOLASYON HASTALIĞIN GİDİŞ SEYRİNİ DEĞİŞTİRMEDİ

Covid-19 seyri diğer virüs enfeksiyonlarının oluşturduğu dalgalanmaya benzer bir seyir gösteriyor, gribe neden olan diğer rinovirüsler influenza A ve B virüsleri ile koronavirüslerin seyri konusunda bir fark görülmedi, bu nedenle korkmaya gerek yok.

Dünya karantina, tecrit gibi katı uygulamalarda zaten geç kaldı, bu uygulamalara pandeminin zirvesi geçtikten çok daha geç bir süre sonra başlandı. Bu nedenle hastalığın hızındaki düşüş, alınan önlemlerin bir sonucu değil, doğal bir azalma.

Sıkı izolasyon politikaları olan ülkelerdeki koronavirüs enfeksiyon dalgasının artış ve azalma eğrisiyle, izolasyon uygulamayan İsveç, İzlanda gibi ülkelerdeki hastalığın artış ve azalma eğrisi karşılaştırıldığında hastalığın gidiş seyri birbirine benzer gidiyor. Toplumsal izolasyon Covid-19 gidiş seyrini değiştirmedi.

Bildiride PCR testinin uygulamaya konulmasının aceleye getirildiği ve hiçbir zaman ciddi duyarlılık ve özgüllük testinin yapılmadığını bu nedenle herhangi bir kontaminasyonda sıklıkla yanlışlıkla pozitif verdiği ve her zaman aktif enfeksiyonu veya bulaşıcılığı göstermediği bildirilmekte.

COVID-19’LA İLGİLİ DÜNYADA GEREKSİZ PANİK ORTAMI OLUŞTURULDU

Pandemi ve virüs enfeksiyonu bazı çevreler ve medya grupları tarafından bilerek gereğinden fazla abartıldı ve tüm dünyada panik ortamı oluşturuldu.

SARS-Cov-2 virüsünden ölümler artık mevsimsel grip virüsünden ölümler düzeyine indi.

Covid-19 hastalığı ile enfekte kişilerin u’i bu hastalığı semptomsuz geçiriyor ve hastaların ’i de kendiliğinden iyileşiyor.

Bu hastalıktan ölen %2’lik grubun büyük çoğunluğu (p’i) 80 yaş ve üzerinde, geri kalan grubun da tamamının ek olarak KOAH, kalp hastalığı, diyabet ve aşırı obezite gibi altta yatan başka bir hastalığı var ve ölümleri bu hastalıklar tetikliyor.

Dolayısıyla insanların ’inin kendiliğinden iyileştiği bir hastalık için insanlık tarihi boyunca görülmemiş bir şekilde dünyada büyük bir panik ortamının oluşturulması, insanların büyük bir tecrit ortamına itilmesi, ekonominin çarklarının durdurulması gibi orantısız uygulamalar haksız.

KARANTİNA YARAR........

© Habertürk


Get it on Google Play