We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Türk Keneşini hafife almayın! Yeter ki imkanlar iyi kullanılsın...

43 14 12
28.09.2021

Türk Keneşi’nin ya da diğer adıyla Türk Konseyi’nin Afganistan başlığı ile bir araya geleceğini geçen hafta duyurmuştum. Dün bu zirve gerçekleşti. Türkmenistan dışında Türkiye, Özbekistan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan Dışişleri Bakanları ile Macaristan bu zirvede temsil edildi. Türkmenistan’ı özellikle belirtiyorum çünkü 12 Kasım’daki Devlet Başkanları Zirvesinde gözlemci üye olarak Konsey’e dahil olacağını şimdiden söyleyebiliriz.

Dün ayrıca Türkmenistan’ın bağımsızlık yıldönümü kutlamalarında Türk SİHA’larının sergilendiği görüntüler yansıdı. Türkmenistan 1995 yılında BM’de tarafsızlık statüsü almıştı. Dolayısıyla Türkiye ve Türk Dünyasıyla ilişkileri bakımından Türkmenistan dışa açılma konusunda göreli ve tedrici bir aşamaya geçtiği ifade edilebilir.

Ayrıca dün Azerbaycan-Ermenistan arasındaki 44 günlük savaşın birinci yıldönümü idi. Bildiğiniz gibi Azerbaycan Türkiye’nin de desteği ile yıllardır süren işgale son vermişti. Tabi bazı pürüzler ve soru işaretleri devam etse de buna bir Zafer demek için haklı sebeplerimiz var.

İşte bu kısa bağlam bile Türk Konseyi’nin gelecek açısından nüfuz kapasitesini ortaya koymaktadır.

Evet bu birliktelik........

© Habertürk


Get it on Google Play