We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Paşinyan’ın asıl hedefi bu olacak…

39 0 0
21.10.2020

Moskova’daki dışişleri bakanları toplantısının ardından İkinci kez açıklanan ateşkes çağrısına rağmen Ermenistan’ın saldırıları durmadığı için Azerbaycan’ın da ilerleyişi devam ediyor. Ermeni tarafının bir tür vakit kazanma aracı olarak kullandığı ateşkes yöntemi, bu kez Azerbaycan’ın kararlı duruşu ile Paşinyan’ı daha da sıkıştırıyor.

Pek konuşulmuyor ama Bakü’nün bu süreçte başardığı bir başka önemli şey alınan mevzilerden hiçbirisinin geri verilmemiş olmasıdır. Sahadaki bu taktiksel boyut,güvenilir/istikrarlı bir görünüm ve motivasyon sağlıyor. Böylelikle Ermenistan’ın askeri anlamda bu savaşı kazanamayacağı algısı her geçen gün güçleniyor.

Gelinen aşamada Azerbaycan işgal edilmiş 7 ilden üçünü tamamen geri almış ve bir diğerini almaya çok yaklaşmış durumdadır. Kelbecer-Zengilan-Kubadlı hattı birleştiğinde Laçin koridorunun da kontrol altına alınması fazla sürmeyecektir. Böylelikle Şuşa başta olmak üzere Dağlık Karabağ arazisi için geri sayım başlayacaktır. Zira bu hattın kırılması durumunda kuzey ve güneyden Dağlık Karabağ topraklarının ayakta kalma şansı yoktur. Azerbaycan ordusu buraya sadece 30 km mesafededir.

Böyle bir........

© Habertürk


Get it on Google Play