We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

NATO zirvesi ve sonuçları…

48 3 1
30.06.2022

Madrid'deki NATO zirvesi bugün sona eriyor. Önceki gün akşam saatlerinde kamuoyuna yansıyan üçlü mutabakat metni ve ardından ABD Başkanı Biden ile gerçekleşen görüşmeden yansıyanlar Türkiye açısından zirvenin en kritik eşiği oldu.

Özellikle zirve öncesinde içeride yapılan açıklamalar ve beklentinin yükselmesiyle Türkiye’nin ortaya koyduğu hassasiyetler ve taleplerde kabul edilebilir bir müzakere başarısı önemli hale gelmişti.

Nitekim daha metnin detayları netleşmemişken “Türkiye istediğini aldı!” şeklindeki değerlendirmeler peş peşe gelmeye başladı. Buna karşın mutabakat metninin bu şekilde imzalanmasının “tarihi bir fırsatı kaçırmak” olarak yorumlandığı görüşler de öne çıktı.

Aslında meselenin bu noktaya gelişi bile Türkiye açısından diplomasi ve müzakerede etkinliği sınırlayabilecek bir iklim… Elbette eli yükseltmek kazanımları artırmak için bir yöntemdir fakat Türkiye böylesine kritik konuları iç politikada gereğinden fazla bir biçimde seslendiriyor. Böylece bir cephe savaşının mühimmatı haline dönüşüyor ve olanı, gerçekliği irdelemekten uzaklaşılıyor.

Peki bu zirveden çıkan sonuçlar nasıl tanımlanabilir?

Evet, Türkiye'nin bazı kazanımlar elde ettiği doğrudur ancak olası birtakım kazançlarını da sınırlamış gözükmektedir! Tabii burada kendi sınırlılıklarını da dikkate almak gereklidir. NATO düzleminde sorun sayısının çokluğu, ülkenin kırılgan ekonomisi...

Şöyle ki Türkiye’nin doğrudan ve dolaylı talepleri zirve öncesinde şu şekildeydi:

Doğrudan;
(1) YPG’nin terör örgütü olarak tanınması ve PKK-YPG faaliyetlerine son verilmesi. İlk etapta İsveç ve........

© Habertürk


Get it on Google Play