We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Dün Soçi'de ne konuşuldu?

29 2 16
30.09.2021

Merakla beklenen Soçi görüşmesi dün gerçekleşti. Yaklaşık üç saat süren baş başa görüşme kendisini gönüllü tecrit eden Putin’in yüz yüze ve kamuoyuna açık ilk buluşması oldu.

Türkiye'nin Rusya ile çok katmanlı ve birçok başlığı ihtiva eden ilişkileri var. Ancak karşılıklı bu ilişkilerin Türkiye aleyhine bir asimetriyle ilerlediği söylenebilir. Türkiye-ABD ilişkilerindeki sorunlar da bu anlamda Rusya'nın elini daha da güçlendiriyor.

Beklentinin oldukça yükseltildiği bu görüşmenin ardından herhangi bir açıklama yapılmadı. Haliyle "Dün aslında ne konuşuldu?" sorusundan ziyade "Neden bu konuşma yapıldı ve bundan sonra neler olabilir?" üzerinde durmak katkı sağlayıcı olacaktır.

Yine de iki ülke arasındaki ilişkilerin siyasi, ticari, ekonomik, askeri-teknik işbirliği boyutlarıyla birçok başlığı içermesi görüşmenin asıl bağlamının en acil olan konulardan müteşekkil olduğu öngörüsünü güçlendiriyor.

Yenilenmesi gereken gaz anlaşması ve İdlib konusunda çalışma gruplarının bugün itibarıyla görüşmeye başlayabilecekleri kanaatindeyim. Fakat bilhassa gaz anlaşmasındaki olası yeni fiyatlama canımızı sıkacak gibi gözüküyor.

Önümüzdeki günlerde İdlib sahasındaki hareketlilikten görüşmenin kodları daha iyi anlaşılabilir.

Bu çerçevede aslında birbiriyle bağlantılı 4........

© Habertürk


Get it on Google Play