We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Yeni parti ne olur?

138 3 8
04.03.2019

Yeni bir parti hurafesi uçuruluyor birkaç gündür. Ciddiye alınmaması gerektiğinin son kanıtı Kemal Kılıçdaroğlu’nun da bu konuda “AK Parti içinde rahatsız olanlar var” diye yorum yapması. Bana “Saray’daki kaynaklarıma göre” diye başlayıp yazı yazan ve Saray’ı bırakın, iktidara uzak veya yakın tek bir kaynağı olmayan köşe yazarlarının yazılarını andırıyor. Bilmelerine imkan var mı? Bolca temenni kulis şeklinde sunuluyor.

Sağda yeni bir parti kurup Erdoğan’ı devirme fikri epeydir bir sosyal medya muhalifi fantezisi. Türkiye’de partilerin aldığı oy oranlarına bakarak seçmenin çoğunluğunun sağcı olduğu inancına dayanıyor, ama bu da tartışmaya epey açık bir ön kabul. Zira seçmenin sağın ya da solun ne olduğunu, iki farklı çizginin ayrımının farkında olup olmadığı net değil.

Aksine, Türkiye’de belirleyici olan tek siyasi çizgi Erdoğan yanlısı ve karşıtı olmak. İktidara sahip olmak isteyen bütün siyasi hareketler pozisyonunu buna göre alıyor. O yüzden adına sol dediğimiz bir parti radikal sağcıları bünyesine almaktan çekinmiyor bile.

KİM SAĞ KİM SOL

Erdoğan’ın asıl gücünü aldığı politikaların da sağa ait olduğu iddia edilemez. Mesela bugünlerde Amerika’daki 2020 seçimleri için sol adaylar ortaya çıkıyor, en büyük tartışma da sağlık hizmetlerini herkese yayma konusunda kopuyor. Ortanın solu ülkenin böyle bir hizmeti karşılayamayacağını söylüyor, en soldaki Bernie Sanders ise seçim vaadini herkes için sağlık sigortası üzerine kurdu. Bizde ise sağlık hizmetleri AK Parti’nin en önemli siyasal başarılarından biri. Bu durumda kim sol?

Benzer şekilde Avrupa’da göçmenlere sınırları açmak sol partilerin savunduğu bir politika. Bizde ise kendisine sol diyen CHP gibi partiler şiddetle Suriyelilere karşı........

© Habertürk