We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Yeni Amerikan başkanının Türk kankası

92 5 13
18.03.2019

Betomania’ya hoş geldiniz. Genelde rock fenomenlerini tarif etmek için kullanılan mania’lı bu tabir rock müziğiyle büyüyen Beto O’Rourke’un bugünlerde Amerika’da yarattığı dalgaya çok uygun. Siyasetçi bir babanın punk rock müzisyeni oğlu Beto aylar süren bekleyişin sonunda Amerikan başkanlık seçimleri için yarışa girdiğini geçtiğimiz günlerde açıkladı. Ve kampanya bir siyasi parti değil de bir rock albümüne benziyor daha çok.

Vanity Fair’in önümüzdeki sayısının kapağında Beto var mesela. Fotoğrafları çeken isim dünyanın bilinen rock fotoğrafçılardan Annie Leibovitz elbette. Beto evinde çocuklarıyla gitar çalarken de alıştığımız siyasetçilere değil tam bir rock yıldızına benziyor. Yarattığı heyecan dalgasını 2000’lerin ortasında Barack Obama’nın yükselişine benzetenler hiç az değil.

Önceki akşam Vanity Fair’i okurken Beto’nun lise yıllarındaki arkadaş grubundan bahsettiği bir bölüme takıldım kaldım. Woodberry Forest adlı epey prestijli erkek lisesinde okuyan Beto orada eski paranın temsilcisi ayrıcalıklı ailelerin çocuklarındansa Türk ve Koreli öğrencilerle arkadaşlık yapmış.

Bu Türk öğrencinin kim olduğunu merak edip araştırmaya başladığımda karşıma Emrah Gültekin çıktı. Tesadüf mü, mucize mi, bilmiyorum. Ama Silikon Vadisi’nde yaşayan bir Türk girişimci olan Gültekin liseden sıra arkadaşımın da eşi çıktı. Üstelik daha birkaç gün önce de bu hafta görüşmek için sözleşmiştik.

Eskiden dünya üzerinde herhangi birine ulaşmak için altı adım gerektiğine dair yaygın bir “Six degrees of separation” teorisi vardı. İnternet’le birlikte iki buçuk adıma düştüğü konuşuluyordu.

Bu hesaba göre Beto eğer Amerikan başkanı seçilirse benim de Beyaz Saray’a mesafem epey kısalmış olacak.

Hem Emrah Gültekin’i hem de Beto’yu merak ettim ve hemen telefona sarıldım.

“Ben de ne zaman Türk gazeteciler arayacak diye bekliyordum,” diye açtı telefonu.

***

ABD’nin muhtemel başkan adayı Beto O’Rourke:

Aklı bir karış havada, sokak çocuğu ve çok parlak

Emrah Gültekin ve Beto O’Rourke’un lisede başlayan........

© Habertürk