We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Üç perdelik Altın Küreler, FETÖ ve Hürriyet piyesi

87 6 16
09.01.2019

I

90 kişilik satılık isim listesi

Hollywood’un aslında en büyük saçmalığı, star’ların sadece tanıtım için katlandığı, ödül sezonunda promosyonun bir parçası olan bir organizasyon Altın Küreler. Pazar geceki törenin arka planında ise 90 küsur “bilgi yayıcı” var. Evet, organizasyonu düzenleyen Hollywood Foreign Press Association üyelerini böyle tanımlıyor basın bülteninde. Telefon rehberi de bilgi yayıyor sonuçta ama hiç kimse telefon rehberine gazete muamelesi yapmıyor.

Yuvarlak masa toplantılarında soru soramayan, kimi dil bilmeyen, dertleri ünlülerden imza almak ya da selfie çektirmek olan, ödül töreninde alenen dalga geçilen tipler bunlar.

HFPA üyelerinin çalıştıkları kurumlar da bir tuhaf: Derneğin eski başkanı yakın zamanda Mısır Havayolları’nın dergisine yapmadığı bir Drew Barrymore söyleşisi yazdı mesela… Le Monde muhabirinin ise HFPA’e başvurusu yıllarca kabul edilmedi. Demek ki HFPA aralarına gazeteci almama konusunda titiz.

Derneğin bir başka eski başkanı aralarında belki 25 tane gerçek gazeteci olduğunu, diğerlerinin yılda üç-dört makale yazdığını söyledi. Zaten bu saçma derneğe üye olmak da hiç zor değil.

HFPA üyeleri çoğu zaman yuvarlak masa toplantılarını “özel söyleşi” gibi sunuyor, bazen de beş dakika falan birebir görüşüp ‘selfie’ çektiriyorlar. Bu üyelerin aklının kolay çelindiği de tarihte kanıtlı. Pia Zadora’nın zengin kocası bu “bilgi yayıcıları” ağırladıktan sonra eşine ödül verilmişti, Sharon Stone’un üyelere teker teker el yazıyla mektup yazması ödül almasını sağladı.

Altın Kelebek bunun yanında daha temiz ve objektif kalır, öyle söyleyeyim.

Rami Malek, Bohemian Rhapsody filmiyle drama dalında 'En İyi Erkek Oyuncu' ödülü aldı.

II

En son kim “Yurtta sulh” demişti?

2012 yılından beri her sene Altın Küreler’de sahneye çıkıp anons yapacak uluslararası film yıldızını bekliyorum, ama her seferinde hayal kırıklığına uğruyorum. Oysa sevgili arkadaşım Meltem Cumbul’la birlikte yeni bir gelenek başlayacaktı, HFPA her sene farklı bir ülkeden bir oyuncuyu sahneye çıkaracaktı.

Bizzat derneğin başkanı bunu duyurmuş, ödülleri yayınlayan NBC’den de onay almıştı. Bu gelenek de 2012’de Meltem Cumbul’la başlamıştı.

Ancak hepimiz gibi Meltem Cumbul’u Beverly Hilton’ın sahnesinde görenler şaşırdı. Altın Küreler uyduruk bir kurum, tamam, ama bugüne kadar da hiç kimsenin adını bilmediği birini ekrana çıkarmadılar.

Açıklanan resmi hikayeye göre Cumbul’la dernek başkanı New York’ta “Gönül Yarası” filminin galasında tanışmışlar, sonra da irtibatı sürdürmüşler. Her sene bir uluslararası yıldız çıkarma fikri doğunca da Cumbul’u aramış, olaylar gelişmiş.

O gece Meltem Cumbul 15 saniye sahnede kalıp Atatürk’ün “Yurtta sulh, cihanda........

© Habertürk