We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Türkiye’nin yeni başkanı Sex and the City’den mi çıkacak?

230 4 10
11.02.2019

Kazanamayacak, ama Selahattin Demirtaş’ın Nobel Barış Ödülü’ne aday gösterilmesi önemli bir işaret. Geçtiğimiz yıllardaki rakamları baz alırsak 1 Şubat’ta başvurular dolana kadar Demirtaş’la birlikte 200’den fazla ismi değerlendirmesi gerekecek Nobel komitesinin. Osman Kavala da barış ödülüne aday gösterilenler arasında. Demirtaş da o isimlerden biri.

Bu uzun listenin nasıl kısalıp sonradan belirlenecek kısa listeye kimlerin kalacağını bilemeyeceğiz gerçi. Çünkü komite bu listelere 50 sene boyunca ambargo koyuyor. Ama Demirtaş ve Kavala için aday gösterilmek bile uluslararası alanda büyük bir prestij.

Tabii her ödül gibi bu Nobel’in de siyasi zeitgeist’tan etkilendiği sır değil. Geçtiğimiz yıllarda sonradan vazgeçilen açılım politikaları yüzünden Recep Tayyip Erdoğan’ın da adı geçiyordu bu ödül için. Şimdi tam da Erdoğan’a karşı tavırdan dolayı hapiste tutulan iki isim aday gösterilerek Türkiye üzerinde baskı kurulmaya çalışılıyor.

ORTADA BİR BARIŞ YOK

Kavala’nın iyi niyetli çabaları henüz barış ödülünü hak edecek kadar sonuç almadı. Gerçi komite daha önce Barack Obama’ya başkan seçilir seçilmez “barış vaat ettiği” için ödül vermişti ve hiç kimse anlamamıştı nedenini. Demirtaş’ın barış ödülüne aday yapılması ise tam anlamıyla oksimoron. ABD ve Avrupa Birliği’nin terör örgütü olarak tanımladığı PKK’yla siyasi hareketin bağını bir türlü koparamadı, mesafe koyamadı ilk başta. Dahası PKK lideri Abdullah Öcalan’ın heykelini dikmekten bahsetti. Başında olduğu zaman HDP’yi etnisiteye dayalı bir........

© Habertürk