We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Trump'ın gecesi

83 5 6
23.10.2020

Münazara dersinde haklı olmadığın konuda nasıl haklı çıkarsın diye örnek gösterilebilir Donald Trump ve Joe Biden arasındaki ikinci (ve sonuncu) televizyon tartışması. Haksız taraf Trump, ama tartışmayı kazanan da Trump. COVID-19 salgınını yönetmeyi beceremedi, kendi ülkesine değil Çin’e daha fazla vergi ödemiş olabileceği ortaya çıktı, Amerikan Başkanı olmasına rağmen Rusya’nın etkisinden kurtulamamış bir izlenim veriyor, milyonlarca insan işsiz, 220 bin kişi salgında hayatını kaybetti, Amerika’nın dünyadaki imajı tarihin hiçbir döneminde şimdiki kadar zedelenmemişti. Ama Trump dün ekrana çıktı ve anketlerde yaklaşık 10 puan gerisinde gözüktüğü rakibi Biden’a karşı ekran üstünlüğünü elinde tuttu.

Basit cümlelerle, karmaşık olayları rakamlara ve ayrıntılara boğmadan, halkın anlayabileceği sınırlı bir kelime haznesiyle anlatıyor Trump. Ona karşılık Biden sorulara yanıt vermiyor da konu başlıklarını ezberlemiş, ezberden bildiklerini döküyor ama bir türlü cümlenin sonunu getiremeyecekmiş gibi konuşuyor. Her ağzını açtığında ‘Keşke onun yerine Kamala olsaydı,’ diye geçmiştir seçmenin içinden.

Doğru sözler söylese de hitabeti, mesajı iletmesi o kadar kötü ki ne dediği anlaşılmıyor. Tane tane konuşamıyor, eline fırsat geldiğinde bile etkili laf çakamıyor. Münazarada sadece ezber değil, performans da belirleyicidir. Şaka değil, Biden hakikaten insanı uyutuyor.

SEÇMEN ETKİLENECEK Mİ

Dün ekranda Trump’ın ırkçılığı, Rusya’nın kuklası olduğu, salgında başarısızlığı, ülkeye göç etmek isteyen aileleri çocuklarından ayırdığı ve şimdi bu çocukların ailelerinin bulunamadığı konuları bir kez daha konuşuldu, Trump kendini savunamadı. Hatta geleceğe dair bir planı, stratejisi bile olmadığı ortaya çıktı. Ama bu konularda Trump’a kızanlar zaten ona hiçbir şartta oy vermeyecek insanlar.

Joe Biden da oğluyla ilgili iddiaları bir türlü yanıtlayamadı.........

© Habertürk


Get it on Google Play