We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Tecavüzcü ama büyük sanatçı

144 10 1
08.03.2019

Barış Manço’yu sadece “Arkadaşım Eşek” ya da televizyonda yaptığı çocuk programlarından tanıyan biri için büyüyüp de siyasi görüşlerini, o bıyığın anlamını, çocuklarına verdiği isimlerin kökenini öğrenmek, aslında ultra-milliyetçi saflarda yer aldığını fark etmek kuşkusuz bir şok. Hatta kataloğuna bir daha uğramamamıza da neden olabilir. Ama nispeten ufak çaplı bir sarsıntıdır bu, zira Barış Manço aslında kendisinden kolay vazgeçilebilecek, uçucu eserler vermiş bir isimdi zaten. Alanının en iyisi değildi.

Türk halkının yıllarca yere göğe sığdıramadığı, sesi çıkmadığında bile bu gerçeği kabullenemediği Sezen Aksu’dan bir gece vazgeçebilmesinin de nedeni aynıydı. Hükümetin zamanında gerçekleştirmeye çalıştığı Kürt açılımına destek verdi Aksu ve o günden sonra kendisini toparlayamadı. Bölünmüş, kutuplaşmış Türkiye’de sokaklara verilen adları bile alındı.

Kuşkusuz Türkiye’de bir gece unutulma bahçesine atılmanın en bariz örneği Ahmet Kaya. Serdar Ortaç’ın başrolünü Reha Muhtar ve Mahsun Kırmıgızül’le paylaştığı o Magazin Gazetecileri Derneği gecesi provokasyonundan sonra sık sık şarkılarını çalan radyolar Kaya’ya boykot uygulamaya başladı. Sonradan itibarı iade edildi ama Ahmet Kaya’nın görmezden gelinmesi epey sürdü.

TÜRKİYE’DE SİYASET ABD’DE ÖZEL HAYAT

Türkiye’de geniş halk kitlelerinde derinleşmiş bir siyasi görüş olmadığı için yüceltme ve yerin dibine batırma süreci rüzgarlara ve modaya göre belirlenir. Bugün Hülya Koçyiğit’ten nefret ediyor laik mahalle mesela, yarın öbür gün bağırlarına basmayacaklarının bir garantisi yok. Zira sınırlı oyunculuk yeteneğine rağmen bunca sene onu Yeşilçam’ın dört ana kadından biri olarak gören de aynı halktı. Bugün nefret edebiliyor çünkü Koçyiğit aslında hiçbir zaman iyi bir oyucu değildi, o yüzden üzerini çizmek de o kadar zor değil.

........

© Habertürk