We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Sonunda herkes Türkiye’nin dediği yere geliyor. Konu saatlerse

155 6 4
11.03.2019

Pazar sabahı uyandığım bir türlü kendimi toparlayamadım. Meğerse ABD’de de yaz saati uygulamasına geçilmiş. Günümüzde saatleri ileri geri almak için özel bir çaba sarf etmemiz gerekmiyor, kullandığımız elektronik aygıtlar bunu bizim için yapıyor. Tam da bu yüzden eskinin aksine saatlerin ne zaman yeniden ayarlanacağına dair haberleri de kolaylıkta görmezden gelebiliyorum. Evdeki fırının saatiyle telefonum farklılık gösterince anladım yaz saatine geçildiğini.

Kalıcı yaz saatine geçen Türkiye’nin böyle bir derdi yok. Ama bu tartışmayı bitirdiğimiz, bu konuyu hiç dert etmediğimiz anlamına da gelmiyor elbette. Epeydir neredeyse laik-İslamcı çatışması gibi toplumu kutuplaştıran bir konu yaz saati.

Bir tarafın yaptığını körü körüne destekleyenlerle yerenler dışında kimi argümanlar da var. Çocukların sabahın kör karanlığında uyanıp okula gitmelerinden şikayetçi kalıcı yaz saati uygulamasına karşı çıkanlar. Öte yandan, hava daha geç kararıyor.

ABD’DE TARTIŞILMAYA BAŞLANDI

Saat kaç olursa olsun gün 24 saat sonuçta, ama sürekli yaz saatinde kalmanın destekçileri havanın kararmasının geciktirilmesinin günün doğmasından daha önemli olduğunu vurguluyor. ABD’de yapılan bir araştırmaya göre hava daha geç kararınca ekonomik aktivite artıyor, çünkü insanlar evlerine dönmeden önce sokaklarda daha fazla vakit geçiriyor, mesela alışveriş yapıyor.

Bizdeki yaygın paranoyalardan biri “İslamcı........

© Habertürk