We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Son iki haftadan ne öğrendik

134 0 4
18.04.2019

Birinci ders: Türkiye kavgadan yorulmuş

Günün en anlamlı fotoğrafı tesadüfen aynı yerde bulunan Ekrem İmamoğlu ve Binali Yıldırım’dan geldi. İki rakip belki en yakın arkadaş değiller, ama İmamoğlu’nun verdiği selamı Yıldırım büyük bir nezaketle karşıladı. Birkaç saniyelik bu temastan kameralara iki adayın da güler yüzü yansıdı.

Zaten seçimden önce de iki aday tansiyonu yükseltmeyen, birbirlerini hedef almayan bir kampanya yürüttükleri için övülüyordu. Türkiye’nin medeni çıtayı yukarıda tutan böyle bir siyasi rekabete ne kadar ihtiyacı olduğunu da ikisi sayesinde gördük.

İkinci ders: Beraber çalışmak beraber yaşamayı getirecek

Ekrem İmamoğlu seçimden önce Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı ziyarete gitmişti. Şimdi tekrar seçilmiş belediye başkanı olarak görüşeceklerini, merkezi idareyle İmamoğlu’nun birlikte uyum olarak çalışacağını tahmin ediyorum.

Aslında İmamoğlu tam da Erdoğan’ın beğeneceği türden bir aday. Tipik bir ANAP’lı, asla bir sol parti adayı değil. Zaten görüntüsü, kolundaki pahalı saati, giydiği Tayyip Erdoğan modeli ceketi ve konuşmasıyla da merkez sağın tipik bir ürünü.

Türkiye’de belediyecilik anlayışı “Koruyalım” ve “Yapalım” kampları arasında sıkışıp kaldıysa, solcular muhafaza etmekten, sağcılar da inşaattan bahsediyorsa İmamoğlu’nda tam bir müteahhit ruhu var. Yapsın dursun.

Erdoğan’ın İstanbul’a özel bir ilgisi olduğu ortada; genel seçimlerde bile İstanbul üzerinden vaatlerle kampanya yapılıyor. Üçüncü havalimanı, “çılgın proje” falan İmamoğlu’nun da hoşuna gidebilecek projeler. Göreceksiniz, ikilinin uyumu parti bariyerlerini aşacak. Birbirlerini çok sevecekler. Hatta, her iddiasına girerim ki Binalı Yıldırım’dan bile daha büyük bir uyumla çalışacak onunla Cumhurbaşkanı.

Bu uyum belki Türkiye’de giderek keskinleşen kamplaşması, sadece Erdoğan düşmanlığından gözü dönmüş bağnaz muhalif çevreleri de biraz rahatlatır.

Üçüncü ders: Kaybedilen umut geri geldi

Yerel seçimlerin sonuçları, dün Ekrem İmamoğlu’nun mazbatasını........

© Habertürk