We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Siyah bir süper kahramandan çok daha fazlası

99 1 0
19.12.2018

Zaman zaman illüstrasyonları New Yorker’ın kapağında yer alan, 2019’da Marvin Gaye pulları ABD’de resmen satışa çıkacak sanatçı Kadir Nelson’ın işlerine hayranım. Dönüp dönüp çizdiği bir kitap kapağına bakıyorum ve bir kopyasını almayı düşünüyorum ne zamandır. Brooklyn’in kaosu, çok kültürlülüğü, grafitti, trafik, sokak modasıyla hemen her gün gündelik hayatta gözüme çarpan ayrıntılar var bu tabloda. Bir de Miles Morales adlı liseli bir genç.

Ancak Morales herhangi bir Afro-Latino liseli değil. Nelson’ın kaleminden çıkan tabloda da olduğu gibi kırmızı kapüşonlu sweatshirt’ünün içinden tanıdık bir logo bizi selamlıyor. O bir Örümcek Adam ama bugüne kadar bildiğimizden farklı.

Bu sene piyasaya çıkan ve hayatımdan epey bir süre çalan PS4’daki “Spider-Man” oyununda Morales bir ara polis babasını saldırıda kaybeden bir gençti. Şimdi adının daha fazla insan tarafından bilinmesinin nedeni ise dünyayla aynı anda Türkiye’de de vizyona giren “Spider-Man: Into the Spider-Verse” filminin ana karakteri olması.

Süper kahramanların yeniden anlamlandırılarak piyasaya sürülmeleri yeni bir fenomen değil. Özellikle çizgi roman okurları Batman, Spider-Man gibi kahramanların farklı şekillerde paketlenip karşılarına geldiklerine aşinalar. Bazen yaşlanıyorlar, bazen ölüyorlar, bazen yazarlar beklenmedik yerlere götürüyor hikayeyi.

Ama hiçbir zaman bu kahramanların daima beyaz erkekler olduğunu sorgulamıyoruz. Dahası bütün bu kahramanların yaratıcıları çoğunlukla Yahudi........

© Habertürk