We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Sadece bir belediye seçimi değil

75 4 0
21.06.2019

Selahattin Demirtaş hapse girdiğinden beri kendi partisi ona yeteri kadar sahip çıkmıyormuş gibi bir hava vardı. Hatırlarsınız, tanıtım video’sunda partiye en büyük başarıyı getirmiş Demirtaş’a şöyle bir yer verilmişti. Cumhurbaşkanlığı yarışında Selahattin Demirtaş parladığında, HDP ilk kez kendisi için rekor sayılabilecek bir oy oranına ulaştığında da adeta “içeriden” sabote edilmişti. Haziran ve Kasım seçimleri arasında neler değiştiği, PKK’nın nasıl yeniden ilkel silah yöntemlerine başvurduğunu unutmayalım.

Şimdi ilk kez Selahattin Demirtaş ve Abdullah Öcalan arasındaki görünmez rekabet su yüzeyine çıktı. Hapisteki iki erkeğin ego’sunun yarışması da denebilir, Kürt siyasetinde liderlik ve miras yarışının kızıştığı da söylenebilir. Hakikaten dedikodular gerçek mi, diye insan merak ediyor. Hakikaten Demirtaş’tan haz etmiyor mu İmralı?

68’de esen isyan rüzgarlarından etkilenip kendisine etnik köken siyaseti üzerinden yol çizen Öcalan’ın kendisini Kürtlerin doğal lideri görmesi anlaşılabilir. Benzer şekilde liderlik makamının kalıcı olmadığı, zamanla başka isimlerin de hareket içinde parlayabileceği, eskilerin yerini alabilmeleri de mümkün. Tanık olduğumuz böylesi bir kuşaklararası rekabet mi?

TEK TWEET GÜCÜNÜ GÖSTERDİ

Birkaç sene önce yıldızının tam parladığı sırada Demirtaş’ın bir anlamda geri plana itilmesi, hapishanede de adeta yalnız bırakılması Kürt hareketinin bir ayrımda olduğunu gösteriyordu zaten. Bugüne kadar Demirtaş da örgüt ve liderini doğrudan hedef almadı. İmralı’nın Demirtaş’ın Cumhurbaşkanlığına aday olmasını istemediği iddiaları da dolanıyordu, ama taban baskısıyla seçime girdi. Ortadaki ayrım geçici değil, epey öncesine dayanıyor.

30 Mart yerel seçimlerinde tek bir tweet’le seçmeni mobilize eden Selahattin Demirtaş’tı. Onun çağrısıyla hayatında CHP’ye oy vermemiş Kürt seçmen gitti Ekrem İmamoğlu’na oy verdi. İmamoğlu bile kazanacağını düşünmediği bir seçimi az farkla da olsa önde........

© Habertürk