We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Poşet meselesiyle ilgili sorular-yanıtlar

129 1 10
10.01.2019

Süpermarket poşetlerinden ücret alınıyor, bunun nedeni ne?

Dünyanın bütün gelişmiş ülkeleri aynı zamanda dünyayı en çok kirleten devler. Kimi hesaplara göre her yıl bir trilyondan fazla poşet bir kere kullanılıp atılıyor. Okyanusların dibinde neredeyse Amerika kıtası kadar poşet yığını bulunduğu tahmin ediliyor. Ücret alınarak plastik poşet kullanımının azaltılması amaçlanıyor.

Göstermelik mi bu uygulama yoksa gerçekten çevreye olumlu bir etkisi var mı?

Bangladeş’te plastik poşetlerin fırtına giderlerini tıkaması sonucu ciddi sel felaketleri yaşandı. ABD’den örnek verirsem San Jose’de plastik poşetler yasaklandıktan sonra giderdeki tıkanıklık yüzde 90 oranında azaldı. Washington, D.C.’de poşetlerden ücret alınmaya başladıktan sonra tüketim yüzde 60 oranında azaldı. Çin’de 0.025 mm’den ince plastik poşetlerin kullanımı yasaklandı ve kullanım yılda 40 milyar adet azaldı. Mexico City’de benzer bir kanun yürürlükte, Uganda ve Mumbai’de de kimi poşetlerin kullanımı yasak. İrlanda’da poşetlerden 15 cent alınmaya başladığında tüketim yüzde 94 oranında düştü.

İyi de biz poşetleri birçok başka amaç için kullanıyorduk. Mesela çöp torbası olarak… Şimdi çöp torbalarına ayrı para mı vereceğiz?

Evet. Tam olarak uygulanıyor mu bilmiyorum, ama marketlerde çöp poşeti olarak ayrıca satılan torbaların alışveriş poşetlerinden farklı maddeden yapılması gerekiyor. Çoğu poşetin geri dönüştürülmesi epey zor, hatta imkansız. Üzerlerinde geri dönüştürülebilir işareti olsa bile geri dönüşüm tesisleri poşetleri kabul etmiyor. Sonuçta bunlar da denizleri doldurmaya yarıyor. Çöp poşeti olarak satılan ürünlerin ise dolgu arazilerde kullanılsalar bile doğada daha çabuk çözülebilmesi gerekiyor. Devletlerin yapması gereken sadece poşetlerden ücret almak değil, çöp poşetlerine de ciddi denetleme getirerek çevreye uyumlu olmalarını şart koşmak.

İyi de benim hayatıma ne zararı var poşetlerin?

Sigaraların dipleri, şişe kapakları, plastik kamışlardan sonra denizleri en çok kirleten madde plastik poşetler. Fırtına giderlerini tıkıyorlar, ağaçlara takılıyorlar, sokakları kirletiyorlar. Ama en........

© Habertürk