We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Pasta yiyebilirsiniz

120 3 36
13.02.2019

Kışın ortasında domates, biber, patlıcan fiyatlarının artışını tartışmak zamansız değil mi? Özellikle bizim ülkede yaz sofralarının vazgeçilmezleri arasında yer alan bu üç yaz meyvesinin (evet, meyveyle sebzeyi botanistler çekirdeğe göre ayıyor) kış aylarında yüksek fiyatlara satılması ekonominin temel prensibine uygun. Kışın satılan karpuzların fiyatının yüksek olması gibi, mevsim dışında bulunan domates, patlıcan gibi meyvelerin de arzdan dolayı daha pahalıya satılması anlaşılabilir bir durum. Tabii bu normal şartlarda, tarımcılığın mevsime göre ilerlediği, tüketicinin sofrasının da buna göre şekillendiği çok da uzak olmayan bir geçmişte geçerli bir prensip.

Ne yazık ki Türkiye’deki tüketici de birçok başka ülkede olduğu gibi 12 ay her ürünü bulmaya alıştırıldığı için kışın artan domates fiyatını kabullenemiyor. 80’lerin agresif serbest piyasa politikası köylünün de kimyasını bozdu ne yazık ki. Tarla yerine seraya yatırım yapılmaya, seralarla övünülmeye başlandı.

YENİ SAĞ SERACILIĞI DAYATTI

O yıllarda hatırlıyorum, seracılık büyük bir başarı gibi sunulurdu gazetelerde. Sera meyveleri de adeta birer statü simgesi gibi satılırdı çarşıda. Dışa açılmayla birlikte tarım ülkesi Türkiye dışarıdan GDO’lu sebze-meyve ithal etmeye başladı, hibrit tohum tarlalara egemen oldu. Bu arada 12 ay boyunca sofrada her türlü gıdayı bulan bizler de zenginleştiğimizi zannettik; aslında fakirleşiyorduk.

Zaten kış aylarında yüksek olması, hatta kolay kolay bulunmaması gereken domatesin fiyatının şimdi yükselmesinin nedeni de doğanın kendi ritmiyle oynamaya kalkan insanı cezalandırması. Antalya’daki hortum seralara zarar verdi, kapalı hava güneş alması gereken domatesin yetişmesini zorlaştırdı. Geçtiğimiz yıllarda California’daki kuraklık aşırı su tüketen badem ağaçlarını vurmuş, badem fiyatları astronomik rakama ulaşmıştı. Yakın zamanda Madagaskar’daki hava şartları vanilyanın değerini gümüşle aynı orana getirdi.

Köylüyü mevsimine göre ekim yapmaktansa seracılığa teşvik eden ekonomik politika 12 ay boyunca soframıza........

© Habertürk