We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Ne iPhone ne Mac, Apple’ın en büyük ürünü o

88 1 10
27.03.2019


Steve Jobs Theater’da sunumu beklerken Ertuğrul Özkök’e “Bak şu adam Craig Federighi,” diye gösterdim ve nefes almadan anlatmaya başladım. Apple’ın yazılımdan sorumlu başkan yardımcısına adeta bir Hollywood ünlüsüne olduğu kadar aşinaydım. Kampçılık hakkında yaptığı esprileri, Rush grubuna olan hayranlığını, şekle girmeyen saçını ve bunun Apple çalışanları arasında nasıl sarakaya alındığını biliyorum.
Oysa mesela Koç Holding’in başkan yardımcısı kim diye sorsanız Google’a danışmadan bilmem imkansız.
Pazartesi günü Hollywood’un resmi geçidini andıran Apple sunumunda o kadar ünlünün arsında dikkatimi asıl çeken de yine bir Apple çalışanıydı. Salondaki bütün Hollywood ünlülerinden daha karizmatik ve etkiliydi. Merdivenlerin başında karşılaştığımızda neredeyse bacaklarım titriyordu heyecandan. Sadece sesini (ve aksanını) duyabilmek için konuşmaya tuttum, o arada selfie izni aldım. Ama o kadar heyecanlanmışım ki fotoğrafı bile doğru düzgün çekemedim.
Buna benzer tepkiyi bir tek Papa’yı gören Katolikler veriyor.
Jony Ive’den bahsettiğimi Apple fanatikleri anlamıştır. Apple’ın tasarımdan sorumlu başkan yardımcısı şirketin Steve Jobs’dan sonra en bilinen (ve belki de en önemli) figürü. Hatta belki de Apple’ın en büyük ürünü bile denebilir onun için. Hangi ayakkabıyı giydiğine kadar biliyorum.
YouTube’da sunum video’ları milyonlarca kere izlenen Ive’a yapılan yorumlardan biri: Hayatımı Jony Ive’ın seslendirmesini istiyorum. Kraliçe tarafından 'sir' unvanı verilen Ive belki de Michael Caine’den sonra İngiltere’den çıkan en ikonik sese sahip.

Jony Ive

ESTETİK DEVRİMİN MİMARI

Ama Michael........

© Habertürk