We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Michael Caine bana Oscar’ları kimin kazanacağını söyledi

98 5 0
25.02.2019


Neden yayımlanmasının üzerinden dokuz sene geçtikten sonra şimdi dinlemeye başladım bilmiyorum, ama birkaç gündür nereye gitsem kulağımda Michael Caine’in “The Elephant to Hollywood” adlı anıları çınlıyor. Caine o muazzam sesi ve aşina olduğumuz aksanıyla Hollywood anılarını anlatırken Oscar’larla ilgili çok önemli bir tüyo veriyor.
Bir seferinde aday olduğunda salonda arka sıralarda ortalara bir yerlere oturtmuşlar. Diğer aday Robert Duvall ise en ön sırada. Hemen kendisinin kaybedip Duvall’ın kazacağını anlamış ve kameralara en güzel kaybetme pozunu çalışmaya başlamış.
Akademi Ödülleri’nde kazananların adlarının oturduğu zarflar PriceWaterhouseCooper tarafından saklanıyor, ama sahiden nasıl oluyor da kazananlar hep ön sıralarda, sıra başlarından çıkıveriyor?
91. Akademi Ödülleri’ni Caine’den aldığım bu tüyoyla izledim ve son yılların en sıkıcı, en kötü Oscar törenlerinde böylece kazanları kolaylıkla tahmin ettim. Sadece tek bir kategoride yanıldım. Ama ona gelene kadar dün geceki (Türkiye saatiyle bu sabaha karşı) törenden notlar.

ALTIN KÜRELER ETKİSİNİ GÖSTERDİ

Hep Altın Küre ödüllerinin Oscar’ın habercisi olduğu söylenirdi, hatta Oscar törenlerinin biraz daha Altın Küreler’e benzese daha da eğlenceli olacağı konuşulurdu. Kevin Hart skandalından sonra sunucusuz kalan Oscar’lar apar topar Altın Küreler’den fikir çalmışlar bu sefer. Yayında karşımıza ilk çıkan Tina Fey ve Amy Poehler daha önce Altın Küreler’i sunmuştu. Yanlarına “Saturday Night Live”dan arkadaşları Maya Rudolph’u da alarak bir anlamda açılış sunucusu görevini yaptılar ama epey kısa sürdü. Yeteri kadar espri fırsatı da tanımadılar bu üç usta komedyene.

GRAMMY AÇILIŞI GİBİYDİ

Oscar töreninin Queen ve yeni solisti Adam Lambert’la başlaması Grammy açılışını andırdı. “Bohemian Rhapsody” dünya çapında servet yapmış olabilir ama daha ilk dakikada şarkıyla açılış ne klişeydi. Amerikan ABC televizyonu Queen dalgasına kendisini öyle kaptırmış ki “American Idol” yarışmacılarının “Don’t Stop Me Now” şarkısını söyledikleri bir tanıtımı da uzun uzun yayınladı.

KENDRICK'I ARADIM

Aday olan şarkılardan “All the Stars” canlı söylenmedi çünkü yurtdışında olan Kendrick Lamar ödül törenine katılmadı. Daha önce Grammy’e de katılmayan Lamar bu sefer de programının uymadığını söylemiş Akademi’ye.

O ÖDÜLLERİ KEŞKE KESSELERMİŞ

Oscar törenleri geleneksel olarak yardımcı oyuncuyla başlıyor. Daha sonra teknik ödüller dağıtılmaya başlıyor ve hemen sıkılıyoruz. Bu sene saç makyaj, kostüm gibi ödülleri reklam arasında verme projesi vardı; büyük tepki karşısında geri adım attılar. Hakikaten bu ödüller büyük vakit kaybı. Tıpkı kısa filmlerin ödüllendirilmesi gibi. Oscar töreni bu sene........

© Habertürk