We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Kültür A.Ş.

120 1 0
24.04.2019


Bazen jeton geç düşüyor. Mesela daha mazbatasını almadan Ekrem İmamoğlu’na seslenen Yekta Kopan’ın motivasyonunu ilk başta anlamadım, tuhaf olmakla birlikte iyi niyetli bir yaklaşım gibi göründü ilk anda. İmamoğlu yorucu günler geçiriyormuş, bu arada çok güzel kitaplar çıkmış, festival de başlıyormuş, Kopan da ayrıca önerilerini kendisine iletecekmiş… İyi niyetli de olsa bu çaresizlikle dalga geçmemek mümkün değil, ama gülerek geçiştirilecek kadar basit bir mesaj olmadığını anlamam da uzun sürmedi.
Herhalde dikkatinizi çekmiştir, bir süredir Türkiye’de kültür-sanat patlaması yaşanıyor. Kalite çıtasının her alanda düştüğü Türkiye aniden kitap okumaya, aydınlanmaya karar vermedi ama. Sadece kitap işinde büyük paralar döndüğünü anlayan tüccarlar bu işe soyundu. Bir 10 sene önce moda yapım şirketi kurmaktı, şimdi yayınevi açıp kalitesine hiç bakmadan önüne gelenin kitaplarını 50’şer, 100’er bin adet satmak.
Bu kitaplar kendi kendilerine satmıyor ama. Belediye seçimleriyle yayınevi patlaması arasında doğrudan bağlantı var. Uyduruk kitaplar kadar uyduruk festivallerin de sayısı artmaya başladı. Apartman kapıcıları festival jürisi falan olmaya başladı, çünkü festival sayısına yetecek kadar insan kaynağı yok Türkiye’de. Ama neredeyse her ilçe inatla kıytırık bir festival düzenliyor, büyük paralar verilerek yazarlar davet ediliyor, bir-iki saat konuşma yapıp bir de kitap........

© Habertürk