We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Küçük yazar büyük ayıp

61 1 9
06.02.2019

Bir gazetecinin yazdığı küçücük bir yazıda bile verdiği her bilgi arka arkaya yanlış olabilir mi? Türk basınında standartlar Kelebek’te Cengiz Semercioğlu’na kadar düştüyse bu durum da şaşırtıcı olmaz.

Önceki gün tam adı “American Crime Story: The Assasination of Gianni Versace” adlı mini diziyi yeni izlemeye başladığını yazıyor. Daha dizinin adını bile doğru yazamıyor ama başında tanımlayıcı “an” yok. Hadi bu ufak bir gramer hatası…

Peki “Dizide asıl döktüren Andrew Cunanan rolündeki Edgar Ramirez” cümlesine ne demeli? Ramirez dizide Versace rolünde… Cunanan’ı ise Darren Criss canlandırıyor.

Bugünkü yazısında ancak bunu düzeltmiş. Asıl cehaletinin, görmezden gelinmeyecek ayıbının hâlâ farkında bile değil.

AIDS-HIV FARKINI BİLMEYEN GAZETECİ

Gianni Versace’nin AIDS hastası olduğunun iddia edildiğini yazıyor. Bu da doğru değil, zira dizinin ikinci bölümünde Versace hastaneye kontrole giderken gösteriyor ve doktorla tedavi seçeneklerini konuşuyor. Hastalığın adı konmuyor, çünkü dizinin yaratıcısı Ryan Murphy özellikle HIV ya da AIDS iması olmadan Versace gibi dev bir adamın hastalıkla boğuşarak zayıf düştüğünü göstermek istiyor. Tabii ki dedikodulardan ve dizinin dayandığı Maureen Orth’un kitabından Versace’nin HIV pozitif olduğu bilindiğinden dizideki hastane sahnesi de bu şekilde yorumlanıyor. Aile bu iddiayı reddediyor, hatta kimi kaynaklar öldürülmeden kısa süre önce test olan Versace’nin HIV negatif çıktığını iddia ediyor ve Orth’la çelişiyorlar.

Hayır, Semercioğlu’nun iddia ettiği gibi Versace AIDS hastası değildi, kitapta böyle geçmiyor, 1994 ve 1995’te AIDS’i de yenmedi.

Eşcinsellik konusuna çok meraklı olan ve sık sık bu konuda kalem oynatan Semercioğlu’nun asıl büyük hatası, cahilliği ve ayıbı ise dizideki bir ayrıntı diye geçiştirilemez. AIDS ve HIV farkını bilmeyecek kadar cahil. Bu aynı zamanda zehirli de bir cesaret. Böyleleri yüzünden bizimki gibi aydınlanmamış toplumlarda HIV pozitif........

© Habertürk