We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Kemal Kılıçdaroğlu gitsin mi kalsın mı?

112 9 16
31.01.2019

Geçenlerde CHP’nin yine bir seçimi yüzüne gözüne bulaştırmaya başlamasını eleştiren Fatih Altaylı’yı partiden biri aramış, içeriden kulis bilgileri aktarmış. Dışarıdan göründüğünden bile daha korkunç bir durumdaymış meğerse CHP. Merkez Yürütme Kurulu sürekli kendi adaylarının propagandasını yapıyor, partinin çıkarlarını değil de küçük hesapları ön planda tutuyormuş.

Altaylı’yı arayan CHP’li de “İçlerinden en iyi niyetlisi yine Kemal Kılıçdaroğlu” diyor.

Bu gözlemde haklılık payı var. Bugün hiç kimse Kılıçdaroğlu’nu beğenmiyor ve parti içinden de dışından epey insan gitmesini istiyor. Ama gitse, yerine gelecek herhangi birinin gideni aratmayacağı garantisi yok. Yıllarca “Baykal gitsin” diyen yaşlı köşe yazarlarının şimdi aynı yazıları Kılıçdaroğlu hakkında yazmaları bile geleceğin habercisi olabilir. Yeni bir lider gelsin, bir-iki sene içinde onun da istifasını istenecek.

Dahası partinin mevcut yönetimi içinde Kılıçdaroğlu’nun yerine geçebilecek kapasitede bir isim bile yok. MYK’da yer alan kurmayların küçük hesaplar peşinde olmaları, İstanbul’da yaşanan istifa kaosu, partide herkesin birbirinin arkasından konuşmasından belli.

Parti kadrolarının bu kadar zayıf durumda olması Kılıçdaroğlu’nun değerini artırmıyor ama. Aksine bir lider olarak en büyük zafiyetini gösteriyor: Koltuğunu kaybetmekten o kadar korkuyor ki bütün enerjisini kendi konumunu korumaya harcıyor.

GÜÇLÜ LİDER VE GÜÇLÜ EKİP

Halbuki siyasette de, tıpkı........

© Habertürk