We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

İyi de 'Kılışdar'ın hiç mi suçu yok

170 8 0
22.04.2019

Devlet büyüklerimiz ve köşe yazarları bütün olağanüstü kriz anlarında olduğu gibi Kemal Kılıçdaroğlu’na yapılan saldırıyı da bilindik sözcüklerle kınayacak, barışın ve demokrasinin önemini vurgulayan güvenli satırlara sığınacaklar. “Kırmızı Pazartesi” göndermesi gelmesi de muhtemeldir; klişe olmakla birlikte herkesin işleneceğini bildiği bir cinayet benzetmesi tam da bu duruma cuk oturuyor.

Zira alt tarafı bir belediye seçiminin devletin varlık sebebine dönüştürülmesi bir yerden patlak verecekti. Birinin başına bir şey gelmesi kaçınılmazdı. Basınç artıkça bir yerden patlar. Asıl sorulmayan soruysa bu eylemin örgütlü mü yoksa bireysel mi olduğu.

Mesela tam dokuz sene önce, yine bir nisan ayında benzer gerekçelerle atılan yumruk tekil bir hadise miydi? Yoksa birebir kopyalanan bu şiddet bir trend’in işareti mi? Dünden beri Ahmet Türk kıyaslaması bekliyorum klişe yumağının arasında ama kirli sırlarımızı halının altına süpürmek milli alışkanlığımız olduğu için pek hatırlanmadı.

O gün Türk’e atılan yumruk “Oh olsun” denip alkışlanmıştı.

Ben bir yılbaşı ertesi Atatürk Havalimanı’nda yaşanan o utanç görüntülerini de hatırlıyorum. Eski havalimanı CEO’suna övgüler düzen köşe yazarlarının veda yazılarında gündeme gelmedi, ama Barbaros Şansal dışarıya kapalı olması gereken o havalimanının apronunda nasıl dayak yediğini unutmuyor. Ama o da Türkiye’ye hakaret etmişti ve daha yargılanmadan meydan dayağıyla cezalandırılmayı hak etmişti, değil mi?

KEŞKE ÖRGÜTLÜ BİR OPERASYON OLSA

Üç saldırıyı birbirine bağlayan ortak motif sadece güvenlik zaafı değil, epeydir Türkiye’de birbirinden farklı kesimlerin kolaylıkla galeyana........

© Habertürk