We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

İnsanları yeniden sinema salonuna bir Türk mü getirecek?

114 2 0
20.02.2019


Amerika ve İspanya’da bankacılık yapan Rıfat Oğuz epeydir Los Angeles merkezli Sinemia adlı şirketiyle sinema salonlarına daha fazla insanın gitmesi için uğraşıyor. ABD dışında Kanada, İngiltere, Avustralya ve Türkiye’de faaliyet gösteriyor şirket ve kabaca tarif edersem sinema salonlarına bir tür abonelik sağlıyor. Değişik paketlere göre aylık belli bir ücret ödüyorsunuz, paketinize uygun sayıda film izliyorsunuz. Cebinizden çıkan para ise her ay sabit.
New York ve Los Angeles gibi şehirlerde sinema bileti 17 dolara satılıyor, Sinemia’ya abone olduğunuzda tek film izleseniz bile kara geçmiş oluyorsunuz. Bazen promosyonlara göre ayda 8 dolara üç film izleniyor mesela.
Ama tabii birçok kullanıcı gibi benim de aklımda bu işin nasıl sürdürülebileceği var. Zira Sinemia salonlara tam bilet fiyatını doğrudan ödüyor, kullanıcıya yansıtmasa da. Sinemia’dan daha önce kurulan ve bu modeli yaygınlaştıran Moviepass’in sonu hüsran oldu.

KONTROLLÜ BÜYÜME

Ayda 10 dolar verip sinema salonunda günde bir tane film izlemeyi vaat eden Moviepass büyük bir patlama yaptı, kısa sürede de büyüklüğünün altında ezildi. İnsanlar “Ne de olsa bedava” diye gitmeyecekleri filmlere bile gitmeye başladı, şirket de sinema salonu zincirlerinden indirim talep etmeye başladı. Büyük bir savaşın sonunda olan kullanıcıya oldu.
Üstelik Moviepass’in CEO’su daha önce Netflix’i de kurmuştu. Böyle bir isim bile başarısız oldu, Oğuz bu alanda........

© Habertürk