We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Hayaller üçüncü Obama dönemi

71 5 2
22.10.2020

Amerikalı için hayaller Barack Obama, gerçekler Joe Biden. Dün Philadelphia’da eski Başkan Obama’nın eski bir Amerikan geleneği olan arabalı sinemaya benzer mitingini izlerken Biden’la ilişkisinin nasıl değiştiğini düşündüm. Obama’nın sekiz senelik görevi sırasında altın değerinde mirası var: Osama bin Laden’in öldürülmesi, sağlık sigortası, evlilik eşitliği. Değişime inanalım, sloganıyla seçildi ve yapabildiği ölçüde Amerika’yı dönüştürdü.

Biden bu sekiz senede daha çok fotoğraf karesinde yılık yılık gülümseyen, ailenin idare edilesi amcası rolündeydi. En parlak beyinlerin yanında biraz eğreti durduğunu kendisi de biliyordu. Obama dün mitingde Biden’ı o kadar çok övdü ki, bir ara söylediklerine acaba kendisi de inanıyor mu diye aklımdan geçti. Ama Obama’nın ustalığı hayal satması, zaten kendi sloganı da “Umut”tu seçilirken. Şimdi tılsımını Joe Biden üzerinde deniyor, tutup tutmayacağını göreceğiz.

İNİŞLİ-ÇIKIŞLI BİR DOSTLUK

Herkes 2008’deki ön seçimlerde Hillary Clinton’ı rakip olarak hatırlıyor, ama o yarışta Obama’nın rakiplerinden biri de Joe Biden’dı. Üstelik Biden o zaman da gaf yapmaya fazlasıyla meyilli beyaz yaşlı bir amca olarak siyasetin yükselen siyah yıldızını tam anlayamamıştı. “Kendini iyi ifade edebiliyor, aferin ona,” türünden ırkçı çağrışımlı cümleler kurmuştu belki de dünya liderleri arasında en bilgili Obama’ya. “Kendini ifade etmek” muhatap siyahsa şaşırtıcı bir özellik olabiliyordu Biden’ın geldiği beyaz kültüre göre. (Bu sene de siyah çocukların arasından da beyazlar kadar akıllı olanlarının çıktığını söyledi.)

Obama’nın adaylığı kesinleştikten sonra Biden’ı seçmesinin kendisinin ne kadar yüce gönüllü ve affedici olduğunun kanıtı olarak yorumluyor pek çokları. En ağır sözleri söyleyen rakibini yardımcısı yaparak birleştirici olduğunu göstermişti. Benzer yorumlar şimdi Biden’ın Kamala Harris’i yardımcısı seçmesi için de yapılıyor; Harris........

© Habertürk


Get it on Google Play