We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Gezi iddianamesinin en zayıf halkası

140 3 16
07.03.2019

Tarihin kendine özgü mizah anlayışı mı yoksa gazetecinin ne İsa’ya ne Mura’ya yaranabilmesi mi, bilmiyorum, ama Gezi iddianamesini okurken takıldığım bir noktada tek yapabileceğim gülümsemek oldu.

İddianamenin ilerleyen sayfalarda Açık Toplum Vakfı’nda program sorumlusu olarak çalışan Özlem Yalçınkaya ve Ferhat Boratav arasında bir telefon görüşmesi yer alıyor. Macaristan’da yapılacak bir toplantıya davet ediyorlar Boratav’ı. Ayrıntıları yer almıyor, ama sadece konuşma dökümünden büyük bir toplantı olacağı, hatta vakfın kurucusu George Soros’un da katılacağı anlaşılıyor. O dönem CNN Türk’ü yöneten Boratav da bu toplantıya davet ediliyor, bir gece konaklamalı hanut geziyi kabul ediyor.

Boratav mahkeme tarafından kabul edilen Gezi iddianamesinin taraflarından biri değil. Ama adının geçmesinin sembolik bir anlamı var. Belli ki buradan yola çıkarak Gezi’nin medya ayağı oluşturulmaya çalışılmış.

Hani Soros o kadar güçlü ki Doğan Grubu’nun yöneticisini, CNN Türk’ün yayın yönetmenini ayağına çağırıp talimat verecekmiş gibi bir algı yaratılmaya çalışılıyor.

İyi de insan inanmak istese bile elinde kalıyor.

PENGUEN BELGESELİNİ YAYINLAYAN İSİM

Ferhat Boratav sahiden de Gezi direnişinde önemli bir rol oynadı. Ama Gezi’yi köpürtmek ya da bastırmak değil, aksine basının Gezi’yi görmezden gelmesinin bir numaralı aktörüydü. Bana inanmıyorsanız penguenlere sorun.

Bugün artık herkesin bildiği Gezi direnişi sırasında CNN Türk’ün belgesel yayınladığı gerçeği var ya, işte o kararın arkasındaki isim Boratav. Hatta o günlerde CNN Amerika’da canlı yayın sırasında Anderson Cooper gibi isimler bile Türkiye’deki franchise markalarıyla dalga geçiyordu. Kanalı penguen belgeseliyle özdeşleştirdi, hatta yetmedi bir süre sonra Gezi hakkında belgesel yapan Rıdvan Akar’ı da işten çıkardı.

Hadi yine fanteziye inanıp, Ferhat Boratav üzerinden Açık Toplum’un Gezi’nin medya ayağını oluşturduğunu düşünselim. Bu bile Açık Toplum’un ne kadar beceriksiz ve yetersiz bir kuruluş olduğunu kanıtlar ancak.

Zaten o telefon görüşmesinin ironik bir tarafı da daha var. Toplantı Macaristan’da gerekleşecek ya… Bugün Soros artık o ülkeye giremiyor, resmen kovuldu. Üstelik bir zamanlar yanında yetişen........

© Habertürk