We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Gençler muhafazakarlığı reddediyor

95 7 0
25.06.2019


Aradığım sorunun yanıtını Okan Bayülgen’de buldum. Programına çıkan Binali Yıldırım’ın meğer 14 yaşındaki torunu Netflix izliyormuş, arada sırada “Dede gel Netflix izleyelim,” diye arayıp çağırıyormuş. Netflix bu sayede seçim kampanyasına vaat olarak girmiş, yoksa kendi evinde yokmuş.
10 GB bedava internet vaadi de gençlerle buluşmasından, katıldığı iftar toplantılarında gençlerle yaptığı sohbetlerden çıkmış.
Buna rağmen gençler neden Binali Yıldırım’a oy vermedi?
Bu sorunun yanıtı sadece bir belediye seçimiyle, İstanbul özeliyle değil Türkiye’deki davranış biçimlerinin uğradığı değişimle alakalı. AK Parti’nin bir gençlik sorunu olduğu ortada. Partinin kendi içinde yaptığı bütün araştırmalarda da en zayıf oldukları alanın gençler olduğu ortaya çıktı. Binali Yıldırım da bu yüzden “Gençler benim kankam” diye kampanya yapmaya başladı ama insanları tam yakalayamadı.

İLK KOPUŞ GEZİ’DE YAŞANDI

Zaten genç olan Türkiye nüfusunda genç seçmen sayısı hızla artıyor, ama bu insanlar aradıklarını AK Parti’de bulamıyor. Mevcut diğer siyasi partilerde de buldukları tartışılır, ama birçok genç için AK Parti aslında kuruluşunda yerle bir ettiği müesses nizamı, eski düzeni temsil ediyor artık. Ekrem İmamoğlu’nun gençliği ve dinamizmi de yaşlı erkekler kulübünün arasında hemen farkını belli etti ve bir çekim merkezine dönüştü.
Aslında gençlerle iktidar arasındaki ilk kopuş Gezi’de başladı. İsyanların sonradan şekil değiştirmesi, bağlamından koparılması, iktidarı tehdit etmesi gibi tartışmalar ayrı. Ama ortaya çıkış şekliyle Gezi genç ve partisiz, ama kucaklayıcı bir hareketti. İslamcılarla LGBT’nin bir arada olduğu, dünyadaki başka benzer lidersiz hareketlerden etkilenen ve gençlerin söz sahibi olabileceklerini göstermesi bakımından umut verici bir başlangıçtı.........

© Habertürk