We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Florida 2000

83 3 6
04.04.2019

Seçim sonuçlarının birbirine çok yakın çıktığı durumlarda oyların yeniden sayılması anormal bir durum değil. Amerika’da sık sık gündeme gelir yeniden sayım işlemi, hatta geçen Kasım ayındaki ara seçimlerde süreç devreye girdi ve kimi sonuçlar değişti. Tarihin akışını değiştiren en önemli yeniden sayım işlemi ise 2000 yılında Florida’daydı; ülkenin kaderinin eyaletteki bin adet oya bağlı olduğu ortaya çıkınca Demokratlar da Cumhuriyetçiler de tam 36 gün süren ve sokak dalaşını andıran bir yeniden sayım kavgasına daldı.

Aslında 2000 seçiminde Florida’yı George W. Bush kazanmış, hatta rakibi Al Gore da seçim gecesi telefon ederek yenilgiyi kabul etmişti. Florida eyaleti kanunlarına göre iki parti birbirine çok yakın sonuç alınca otomatik olarak yeniden sayım işlemi yapılıyor. Kanundaki bu ayrıntıyı fark eden danışmanlar önce Gore’a yenilgi telefonundan geri adım attırdı, sonra da kıran kırana bir yarış başladı.

Sonunda ilk sonuç değişmedi aslında. Ülke vakit kaybetti, halkın vergileri boşa harcandı, George W. Bush da Amerikan başkanı seçildi. Ama ya yeniden sayımdan farklı bir sonuç çıksaydı?

DEVLETİN TEMSİLCİSİ DURUMA EL KOYDU

Her iki parti de süreci yönetmek için eski kurt politikacılar buldu, seçim kampanyasına ağabeylik yapmaları için görevlendirildi. Bush’un yardımına Reagan ve Bush döneminin kurt politikacısı James Baker, Gore’a ise Oslo Anlaşması’nın mimarı efsane dışişleri bakanı Warren Christopher koştu.

İki eski bakanın siyasete yaklaşımları yeniden sayımı da etkiledi. Christopher hukuktan milim sapılmamasından yanaydı, Baker ise seçimin oylar yeniden sayılarak değil algı oluşturularak kazanılacağını düşünüyordu. Sağ ve sol yaklaşım işte.

James Baker verilen süre içinde sayımın imkansızlaşması için elinden geleni yaptı. Cumhuriyetçi Parti temsilcilerine........

© Habertürk