We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Ekrem İmamoğlu nasıl herkesi şaşırttı

231 12 75
02.04.2019

Ekrem İmamoğlu daha adı CHP’nin potansiyel İstanbul adayları arasında dolaşmaya başladığında bu yarışa girmeye isteksizdi. İstanbul belediye başkanlığına hazırdı, bu işi iyi yapabileceğini düşünüyordu ama adaylığının zamansız olabileceği de aklının bir köşesindeydi. Partiye “Bir sonraki seçimde aday yapın beni, şimdiden kararlaştıralım, ben de beş sene öncesinden çalışmaya başlayayım,” dedi. Önerisi kabul görmedi, CHP epey iç kavgadan sonra İmamoğlu’nu aday gösterdi.

Yarışa geriden başlıyordu. Beylikdüzü gibi pek göz önünde olmayan bir ilçenin belediye başkanıydı bir kere. Medya karşısında olacak, hatta belki televizyona bile çıkamayacaktı. Sadece adı çok iyi bilinen Binali Yıldırım’la yarışmıyor, aynı zamanda girdiği her seçimi kazanan ve İstanbul’u çok önemseyen Tayyip Erdoğan dolaylı rakibiydi. Bu kadar kısa sürede koca İstanbul’da seçmeni nasıl ikna edebilirdi? Bu yüzden aday olduğunda bile tereddütlüydü.

Kazanmaya çıkan tek yol olabileceğini de gördü İmamoğlu. Daha adaylığı açıklanmadan İstanbul’daki Kürt oylarını nasıl alabileceğinin hesabını yapmaya, hatta ekibine Kürt halkıyla köprü olabilecek isimler katma arayışına girdi.

DESTEK ANKARA’DAN GELDİ

Engellerden biri HDP’li Kürt seçmendeki CHP antipatisiydi. SHP’lilerin Kürt milletvekillerini Meclis’e sokup yüzüstü bıraktığından beri Kürtlerle merkez solun arası açılmıştı. Muhafazakar Kürtler ise merkez sağın yokluğunda tercihlerini genelde AK Parti’den yapıyordu. İmamoğlu için büyük bir riskti Kürt oylarından medet ummak.

Kendisine asıl destek hiç beklemediği yerden, Ankara’dan geldi.

Binali Yıldırım seçim kampanyasına girdiğinde son derece rahattı. Bütün anketlerde adı önde gözüküyordu, “yapan adam” imajıyla seçimi kolayca alabileceğinden emindi. İsteksiz ve yorgundu, bunu gizlemiyordu gerçi ama görev adamı olarak eksikliklerini kapatıyordu. Aslında kampanya yapmaya mecali bile yoktu. Medyaya bile fazla çıkmıyor, söyleşi vermiyordu. Yine de başkanlık garantiydi ve hemen hemen herkes gibi ben de kolaylıkla seçimi alabileceğini düşünüyordum.

Yerel seçimlerde beka sorunu mesajı, Ankara’nın bu seçimleri çok önemsemesi dengeleri değiştirdi. Kampanyasını yöneten birkaç kaynaktan doğrulattığım üzere Binali Yıldırım yakın ekibine “Açık farkla öndeydik, şimdi neredeyse başa baş kaldık,” bile dedi yakın çevresine. Kürtlerin hedef alınması, muhalefet adaylarına PKK’lı damgası vurulması da Yıldırım’ın aleyhine........

© Habertürk