We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Çukurdan bildiriyorum

48 2 4
30.06.2020

Washington, D.C.

Geçtiğimiz günlerde Instagram’da canlı yayın yapan Justin Bieber bir ara kafasındaki bereyi düzeltti ve yer yerinden oynadı. En azından komplo teorisyenleri arasında. Milyonlarca takipçisi olan, saniyede binlerce yorum alan Bieber’a birisi “Eğer çocuk istismarına maruz kaldıysan bize bir işaret gönder,” diyor, o da dört-beş dakika sonra şapkasını düzelterek mesaja karşılık veriyor güya.

Bieber’ın bu yorumu gördüğü bile şüpheli, ama dört yıldır 4Chan, TikTok ve Reddit gibi her önüne gelenin deli saçmasını komplo teorisi diye kustuğu ortamlarda bu hareket #PizzaGate skandalının yeniden hatırlanmasına neden oldu. Dört sene önce gündeme gelen bu sözde skandalın unutulduğu düşünülüyordu, ama New York Times’a göre şimdi çok daha hızlı ve yoğun bir şekilde yayılıyor.

İşin şaşırtıcı kısmı #PizzaGate’in en çok dikkat çektiği üç ülke: Rusya, İtalya ve…Türkiye.

ŞİFRELİ YAZIŞMA YALANI

Olay çok zengin yeme-içme seçeneklerinin hep vasat olduğu Washington’ın yıllardır hizmet veren lokantalarından biri Comet Pizza’da geçiyor. Dev ekranlarında çizgi filmler gösterilen, müşterilerin yemek öncesi ve sonrasında ping pong oynadığı bir pizzacı burası. Pizzaları da ahım şahım değil; bana kalırsa hamuru haddinden fazla kalın hatta.

2016 seçimi öncesinde Başkan adaylarından Hillary Clinton’ın seçim kampanyasını yöneten John Podesta’nın e-mail’lerinin ele geçirilmesinden sonra Comet bir anda komplo teorilerinin merkezine yerleşti.

İnternet teknolojilerine Blackberry kullanarak alışan Amerikalılar en........

© Habertürk