We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Camide iPhone oy getirir mi

120 6 13
19.03.2019

Kendi annemin cenazesinde “Annen nerede?” diye soran bir kadını görünce düşünmüştüm ilk kez. Bir de geçen hafta hayatını kaybeden Zafer Çika’nın uğurlanma görüntülerini izlerken… Biz bu cenaze işini beceremiyoruz. Epeydir özellikle Teşvikiye Camii’nden kalkan cenazelerin bir kokteyle dönüştüğü eleştirisi getirilir, ama itirazım buna değil. Gidenin ardından tanıdıkların toplanması, birbiriyle sohbet etmeleri, hasret gidermeleri veda edilen kişinin birleştirici gücünü gösteriyor bana kalırsa.

Sosyalleşmeden daha da önemlisi o son veda anında cami avlularında muazzam bir kaosun önüne hiç kimsenin geçememesi. Bazen aynı anda birkaç cenaze birden kalkıyor, görev gibi başsağlığını otomatiğe bağlayanlar kime ne diyeceğini şaşırıyor. Nerede durulacağı, nasıl davranılması gerektiği belli değil. Bir de uğurlanan biraz ünlü biriyse haber kameraları da kaosa katkıda bulunuyor.

Otobüs garını andıran bu karmaşaya son yıllarda akıllı telefonlar eklendi. Ölüsünü uğurlayan vatandaşa karşı halk dışarıdan ünlüleri görme yarışına gidiyor.

Zafer Çika şefkat dolu bir insandı; her kesimden dostu, tanıdığı vardı, yaz aylarımızın vazgeçilmez karakterlerindendi Çeşme’de. Çevresi çok geniş birinin pek çok farklı kesimden insan tarafından uğurlanması normal. Kimin olsa ilgisini çeker, ama bu ünlü topluluğunun buluştuğu yerin bir cami avlusu olması en meraklı insanı bile bir parça itidalli davranmaya itmez mi?

Ne yazık ki kutsalını kaybeden Türkiye sosyal medyanın tetiklediği teşhirciliğin büyüsü altında eziliyor Daha önce de Harun Kolçak’un tabutu başında selfie çektirenler de........

© Habertürk