We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Bütün kötülüklerin başı Rupert Murdoch mı?

70 0 0
10.04.2019


Geçen hafta Donald Trump’ın golf kulüplerinin birinde gizli bir akşam yemeği yendi. Masanın başında Amerikan Başkanı, konuklar arasındaysa dünyanın en ünlü medya patronu Rupert Murdoch ve eşi Jerry Hall vardı. Damat Jared Kushner’ın da hazır bulunduğu yemek sofrasının fotoğrafı sosyal medyada kulübün üyelerinden biri tarafından paylaşılınca ortaya çıktı. Ama kuşkusuz bu yakın dostluk şaşırtıcı değildi.
Amerikan basını bir süredir Murdoch ve Trump arasındaki direkt bağa dikkat çekiyor. Beyaz Saray işten atılan Fox görevlilerine görev veriyor, Beyaz Saray’dan ayrılanlarsa kendilerini Fox ekranında buluyor. Trump’ın güne kanaldaki “Fox and Friends” isimli haber-tartışma programını izleyerek başladığı biliniyor. Ancak çok önemli devlet kararlarını bile Fox’taki yorumcuların etkisiyle alıyor. Bazen danışmanlarını şaşırtma pahasına… Akşam Fox’ta izliyor, sabah uyandığında kriz çıkartmayı göze alarak kararını değiştiriyor.

Rupert Murdoch ve eşi Jerry Hall

ABD’Yİ FOX YÖNETİYOR

Fox ve Beyaz Saray arasındaki bu fazla yakın ilişki geçtiğimiz haftalarda New Yorker dergisinin ülkeyi “Fox, Beyaz Saray’ı yönetiyor” tespiti yapmasına neden oldu. Derginin ortaya çıkardığına göre Trump dönemindeki regülasyona dair kimi kararlar da hep Murdoch lehine şekillendi, hatta başkan bizzat kimi kararların alınması için talimat verdi. Geçmişte de Ronald Reagan ona kimi kanuni jestler yapmıştı.
Murdoch’ın Amerikan siyaseti üzerindeki etkisi yeni değil ama Avustralya kökenli Amerikan vatandaşı medya patronu ilk kez Beyaz Saray’da kendisine çok yakın bir arkadaş buldu. Trump teflon bir karakter olduğu için daha önce Murdoch’ın kendisinden hakaretamiz ifadelerle söz ettiğini umursamıyor, sık sık telefonlaşıyorlar. Fox’taki kimi sunucular da düzenli olarak Trump’ı arıyor.
Medya patronlarının siyasete ilgisi, kendi çıkarları doğrultusunda yayın organlarını kullanmaları da yeni değil elbette. Bunun örnekleri bizde de sıkça görüldü. Murdoch ise özellikle Avustralya’da seçim sonuçlarını etkileyebilecek yayınlar yapıp başbakanı değiştirebildi. Brexit kararında da Murdoch’ın The Sun gazetesinin önemli rol oynadı.
Geçtiğimiz hafta sonu New York Times da 20 bin kelimelik bir Murdoch dosyası açtı. Oku oku bitmeyen bu yazı özetle medya........

© Habertürk