We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Bugün genel seçim olsa

77 8 22
03.04.2019


Büyük şehirlerin alınması muhalefetin özgüveni açısından önemli. Muhalif mahalle de uzun yıllar sonra ilk kez umutlandı, yıllardır alt edemediği iktidara karşı bir çıkış yolu olabileceğini gördü. Ancak pek de zafer sayılmayacak bu başarının gölgelememesi gereken gerçek AK Parti’nin sandıktan hala birinci parti çıkmasıdır. İktidar, sembolik olarak önemli yerlerde yara aldı ama kurduğu ittifakla hala siyasi oyun kurucu olduğunu da gösteriyor.
Giderek artan ekonomik sıkıntıya rağmen halkın çoğunluğu yine çözümün iktidar partisinden geleceğine inanmayı sürdürüyor. Bir zamanların ANAP’ı gibi hızlıca eriyecek, siyaset sahnesinden silinecek gibi görünmüyor AK Parti.
Yerel seçimlerden yola çıkarak genel seçimlerle ilgili kabaca bir tahmin yaparsak en basitinden ikinci tur gözüküyor başkanlık seçimi için. Aniden baskın seçim yapılsa, ikinci tura kalınsa bile rakamlar MHP’nin desteğiyle kıran kırana bir mücadelenin geçeceğini, Erdoğan’ın yine az farkla da olsa kazanabileceğine işaret ediyor şimdilik.
İki ana muhalefet partisinin toplam oy oranı yükselmiş gibi görünse de özünde seçmen hala onlara iktidarı devretmeye hazır değil; rakamların söylediği bu. AK Parti’nin en zayıf seçiminde bile sağlam bir alternatif olamıyorlarsa kutlama yapmadan önce kendileri açısından tedirgin edici bir gerçekle yüzleşmeliler.
Başarıya rağmen Türkiye’deki seçmen çoğunluğunun gözünde muhalefet partileri nitelikli bir alternatif değil hala. Önümüzdeki dört buçuk sene boyunca bu soruya yanıt bulamadıkları sürece de bugünkü yerel seçim başarısı geçici bir zaferden başka anlam taşımaz.


***

İyi de büyük şehirler nasıl kazanıldı?

Kürt hareketine ömrünü adamış, davanın önde gelen isimlerinden bir ailenin kızı olan tanıdığım hayatında ilk defa CHP’ye oy verdiğini söylüyor. Birçok Kürt, ya da HDP’yi destekleyen seçmen de yerel seçimleri boykot etmekten son anda vazgeçip sandık başına geldi. İşte bu Kürt oyları CHP’ye bugünkü ekonomik sıkıntıya rağmen almakta zorlanacağı Adana, Mersin gibi şehirlerle İstanbul’un anahtarını verdi.
HDP seçmenini sandığa götüren güç hapisteki Selahattin Demirtaş’tı. Her ne kadar kendi partisi bile onu izini silmeye, unutturmaya çalışsa da tek başına bile seçmen üzerinde ne kadar........

© Habertürk