We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Bu yazı 138028052 kere paylaşılmayacak

108 6 9
28.02.2019

Medyanın dijital çağa adapte olmasında en büyük devrimi bir medya patronu, bir gazeteci ya da Mark Zuckerberg gibi Silikon Vadisi’nden bir deha gerçekleştirmedi. Bugün Türkiye’de de haber okuma alışkanlığımızı değiştiren büyük değişimin arkasındaki isim Güney Afrikalı bir girişimci olan Tony Haile’di. Onu ilk kez Mashable Medya Zirvesi’nde duymuştum yıllar önce. Daha sonra Columbia’da karşıma çıktı ve kendisini yakında tanıma fırsatı buldum, çalışmalarını da yakından inceledim.

Ben tanıştığımda Haile’in firması Chartbeat hala büyük bir dijital tehdit altında olan medyanın geleceğine yön veren en önemli verileri sağlıyordu. Tıpkı televizyonların tanrısı izlenme oranları gibi Chartbeat de internet sitelerinden bir tür rating aktarıyordu. Ancak televizyoncular ertesi gün izlenme oranlarına sahip olup değerlendirme yaparken, Chartbeat sayesinde internet siteleri an be an hangi haberin okunduğunu, kullanıcının sayfa üzerine nereye tıkladığını, hatta sayfanın neresinde gezindiğini bile takip ediyordu.

Gerçek zamanlı veriler haber okuyucusunun davranış biçimleriyle ilgili inanılmaz sonuçlar ortaya koyuyordu. Mesela Haile’in ilk müşterisi Time’ın ana sayfasının sadece üst kısmında geziniyordu ziyaretçiler. Ana sayfayı aşağı kaydırıp ikinci kısmına bakıldığında ise ziyaretçi sayısı sıfıra iniyordu.

MAAŞLAR TIKLANMA RAKAMLARINA GÖRE BELİRLENDİ

Haile bana Chartbeat’in şu anda Türk medyasında olmayan bir patronun kızlarına da sunum yaptığını ama pek bir şey anlamadıklarını söylemişti. Oysa bir ara New York medyasında epey etkili olan Nick Denton bu verilerin önemini hemen kavramış, sahibi olduğu Gawker’ın ofisine bütün çalışanların göreceği şekilde Chartbeat........

© Habertürk