We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Bu seçimden neler öğrendik

90 9 21
01.04.2019

  • Son haftalarda kampanya bu kadar sertleşmeseydi yerel seçimlerden Türkiye’nin geleceğine dair bir çıkarım yapmak mümkün olmazdı. Ama özellikle korkuya dayalı yapılan kampanya yerel seçimleri bir güven oylaması olmasa da iktidara dair bir kamuoyu yoklamasına dönüştürdü. Bu yüzden büyük şehirlerden yükselen itirazlara dikkat etmek gerekiyor.
  • Muhalefet için büyük bir seçim başarısı ama dört buçuk yıl sonraki genel seçimlere etki edecek mi, şimdiden kestirmek zor. 1989’da paralellik kurmak mümkün, ama değişen haritaya rağmen AK Parti’nin 15. seçiminde bile hala birinci parti olarak çıktığını unutmamak gerek. Belki de en zayıf girdiği seçimleriydi üstelik. Birçok yerde yanlış adaylar, artan ekonomik sıkıntılar, uluslararası alanda Türkiye’nin sıkıştırılmasına rağmen birinci parti olarak çıkması seçmenin iktidar partisinden öyle kolay kolay vazgeçmeyeceğini gösteriyor. Neden peki? Zafer sarhoşluğuna kapılmadan muhalefetin bu sorunun yanıtını araması gerekiyor.
  • Seçmen kavgacı dilden sıkılmış belli ki. Binali Yıldırım ve Ekrem İmamoğlu’nun İstanbul’da, Tunç Soyer ve Nihat Zeybekçi’nin İzmir’de rakibini hedef almadan, sadece projeye dayanarak sürdürdükleri kampanyayı hepimiz özlemişiz. İmamoğlu da Yıldırım da partilerinin oylarını artırdı; kavgacı siyasetin ömrünü tamamladığı bir seçim olarak yorumlanabilir. Kuşkusuz, en büyük sürpriz Ekrem İmamoğlu’nun aldığı oy oldu. Birkaç ay öncesine kadar adını hiç kimsenin bilmediği bu aday Yıldırım gibi kazanmasına garanti gözüyle bakılan bir isimle başa baş oldu. Bir süredir Yıldırım’ın İstanbul’daki kampanyasını yönetenler dip dalganın nedenlerinin farkındaydı ama ellerinden bir şey gelmedi. Ankara’nın dili bu kadar sertleşmeseydi Binali Yıldırım daha rahat eder miydi?
  • Ekrem İmamoğlu’nun başarısı tartışılmaz, ama yine de yorulmuş, hatta kampanya bile yapmayan, isteksiz Binali Yıldırım’a fark atması gerekiyordu. AK Parti hiçbir İstanbul........

    © Habertürk